Medyada mülkiyet yoğunlaşması ve haber: Ekonomik krizlerin siyasal skandala dönüştürülmesinde medya holdinglerinin etkisi
  1. Tez No: 159298
  2. Yazar: SERHAT KAYMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL BÜKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 458
Özet
Medyada Mülkiyet Yoğunlaşması ve Haber: Ekonomik Krizlerin Siyasal Skandala Dönüştürülmesinde Medya Holdinglerinin Etkisi Bu doktora tezi, Türkiye'de medya sektöründeki yeni sahiplik yapısının, haber üzerindeki etkisini Kasım 2000 ve Şubat 2001 ekonomik krizler döneminde araştırmaktadır. Tez, giriş, üç bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Tezin amaç, varsayım, yöntem ve veri toplama tekniğinin açıklandığı giriş bölümünün ardından, çalışmanın birinci bölümünde, medya mülkiyeti, profesyonellik ideolojisi ve habere ilişkin kuramsal tasarım tartışılmakta, iletişim çalışmalarında medya mülkiyeti ve haber arasındaki ilişki değerlendirilmekte ve bu çalışmanın dayandığı bilgi kuramı ile haber anlayışı açıklanmaktadır Bu çalışma, medyada sahiplik yapısı ve haber arasındaki ilişkiyi kültürel çalışmalar ve eleştirel ekonomi politik yaklaşım içerisinden tartışmaktadır. Tezin ikinci bölümü, Türkiye özelinde medya mülkiyetinin değişim süreci, söz konusu değişimin haber içerikleri üzerindeki etkisi ve ülkedeki medya politikalarım tartışarak, sınırlı sayıdaki sermaye grubunun iletişim pazarları üzerindeki Zakkumunu sorgulamaktadır. Bu bağlamda, Türkiye'de ulusal medya grupları ve ekonomik krizler döneminde TMSF'ye devredilen bankalar arasındaki ilişki, eleştirel ekonomi politik yaklaşım içerisinde ele alınmaktadır. Tezin üçüncü bölümünde ise, ekonomik krizler sürecinde BDDK tararından, TMSF'ye devredilen Etibank ve Pamukbank isimli özel bankalar örneğinde, Türkiye'de medya gruplarmın hegemonya mücadelesi, toplumsal güç ve iktidarın söylemlerinin medya grupları tarafından yemden üretimi sorgulanmıştır. Tezin son bölümünde, haber analizleri ve özellikle tezin varsayımları değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, tezin varsayımlarının doğruluğu kanıtlanmıştır. Tez, Türkiye'de iletişim özgürlüğü için alternatiflerin önerildiği bir tartışmanın ardından son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Concentration of Ownership in the Media and the News: The Effects of Media Conglomerates on the Transformation of Economic Crises into Political Scandals. This doctoral dissertation researches the effects of media ownership in Turkey on the news, focusing on a period of economic crises in Nowember 2000 and February 2001. The dissertation consists of an introduction in which the aims, hypotheses, methodology and techniques of data gathering are explained. The first chapter discusses media ownership, ideology of professionalism and the theoretical backround, evaluates the relationship between media ownership and the news within communication studies and explains the theoretical approach on which the dissertation is built and how this approach conceives television news. This dissertation discusses the relationship between media ownership and the news within cultural studies and critical political economy approaches. The second chapter discusses the process of changes in media ownership patterns in Turkey, the effects of this changes on news content and media policies in Turkey to question the hegemony of a limited number of holdings on the communication markets. In this context, the relationship between national media groups and the banks who have been transfered to TMSF during economic crises is analyzed within a critical political economy approach. The third chapter questions the hegemonical struggle of media groups in Turkey and the reproduction of discourses of social power by the media groups using private banks transfered to TMSF as case studies. With this aim, this dissertation analyzes the news related with Etibank and Pamukbank which have been transfered to TMSF during economic crises. In the final chapter of this doctoral research, the analyses of news and the dissertation's main hypotheses have been examined. In this context, hypotheses have been proved using news analyses. The dissertation ends after a discussion in which some alternatives are suggested towards the freedom of communication in Turkey.