Cevdet Kudret hayatı ve eserleri
- Tez No: 159310
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 483
Özet
ÖZET“Cevdet Kudret / Hayatı ve Eserleri”adlı bu çalışma, yazarın hayat hikâyesini, sanat anlayışını ortaya koymayı ve eserlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Sekiz bölümden meydana gelen çalışmanın birinci bölümü,“Cevdet Kudret'in Hayatı ve Edebî Kişiliği”başlığını taşımaktadır. Bu bölümde, yazarın hayatı ve edebî kişiliğiyle ilgili bazı bilgiler verilmiştir.“Eserleri”başlığı altında da, kitap halindeki eserlerinin listesi sunulmuştur. İkinci bölümde, Kudret'in şiirleri yapı ve muhteva yönünden değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, yazarın hikâyeleri; dördüncü bölümde de romanları incelenmiştir. Her iki bölüm de dokuz ana başlık altında yapılan değerlendirmelerden oluşmaktadır. Yazarın, söz konusu türlere ait eserleri;“olay örgüsü”,“tema”,“tez”,“kişiler”,“zaman”,“mekân”,“bakış açısı ve anlatıcı”,“anlatma tarzı”bakımından değerlendirilmiştir.“Hikâyelerin Tanıtımı ve Genel Özellikleri”ile“Romanların Tanıtımı ve Genel Özellikleri”başlıklı kısımlarda ise; eserlerin yazılış hikâyesi ve bu eserler hakkındaki çeşitli görüşler yansıtılmıştır. Çalışmamızın beşinci bölümü, Kudret'in tiyatro yazarlığına ayrılmıştır. Öncelikle tiyatrolarının genel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Yazarın bu türdeki eserleri;“olay örgüsü”,“oyun kişileri”,“mekân ve zaman unsurları”bakımından, bu bölümde incelenmiştir.“Cevdet Kudret'in Denemeciliği”başlıklı altıncı bölüm, üç kısımdan meydana gelmiştir. Bu bölümde; Kudret'in denemeleri, konuları ve anlatım tarzı yönünden değerlendirilmiştir. Yazarın; kitaplarına almadığı denemeleri ve yazıları ise bu bölümün üçüncü kısmında ve iki grup halinde ele alınmıştır. 468Çalışmamızın yedinci bölümü,“Cevdet Kudret'in Edebiyat Tarihçiliği ve Eleştirmenliği”başlığını taşımaktadır. Kudret'in tiyatro üzerine çalışmaları, antoloji ve incelemeleri, monografik nitelikli kitapları ve derlemeleri, bu bölümde değerlendirilmiştir. Yazarın; bu türlerdeki eserlerini sunarken nasıl bir yol izlediği, örneklerle anlatılmıştır. Sekizinci bölüm, Cevdet Kudret'in eğitimci yönünü ele almaktadır. Yazarın ders kitapları da bu bölümde değerlendirilmiştir.“Sonuç”bölümünde, çalışmadan elde edilen bulgular sunulmaktadır.“Kaynakça”da ise; Cevdet Kudret'in eserleriyle birlikte, yararlandığımız eserlerin listesi yer almaktadır. 469
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 'Cevdet Kudret / Hayatı ve Eserleri' (Cevdet Kudret / His Life and Works) aims to bring light the life of the author and study his works. Consisting of eight chapters, the first is 'The life of Cevdet Kudret and his Literary Personality', giving some information on these subjects and provides the list of his works published in book form. In the second chapter, the poetry of the author is studied according to its structure and content. In the third chapter his stories, in the fourth his books are examined. Each chapter consists of nine topics, his works in these forms are studied under the titles 'the patterns of the events', themas', "thesis', 'persons', 'time', 'place', 'point of view and narrator', 'narration'. Under the titles 'The exposition of the stories and their critic' and 'The exposition of the novels and their ciritic' the stories how these works were written is told and critics about these works are presented. The fifth chapter is on the play writing of Kudret. First, general characteristics of his plays are presented and then, his works of this form are examined according to their 'patterns of events', 'characters of the plays', 'elements of place and time'. The sixth chapter named 'Essays of Cevdet Kudret' consists of three parts; the first evaluates Kudret's essays according to their subjects and types of narration. The essays of the author not included in his books are dealt with under the third heading in two groups. The seventh chapter is on 'Cevdet Kudret's history writing of literature and his reviews'. Kudret's studies on theatre, his anthologies and articles, monographies and collections are examined in that chapter. His understanding while compiling those works is told by way of examples. 470The eigth chapter is on his educationist aspect. The text books of the author are examined in that chapter. In the 'Conclusion' chapter, the findings of this study is exposed. The works of Cevdet Kudret and the works used in this study can be found in the 'Bibliography'. 471