Örgüt kültürü, halkla ilişkiler ve hizmet içi eğitim: Emniyet genel müdürlüğü örneği
- Tez No: 159321
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ ANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
175 ÖZET Örgütlerin başarıya ulaşmasında çeşitli faktörler etkilidir. Örgütler insan kaynağını organize edebildiği, ortak amaçlar doğrultusunda hareket ettirebildiği ölçüde başarılı olarak kabul edilmektedir. Ortak amaçlara yönlendirebilmenin yolu iş görenlerin kültürü diyebileceğimiz ortak değerler ve davranış biçimlerini oluşturmaktan geçer. Bu kültür çeşitli faktörlerin etkisi ile oluşur. Bu etkilerin en başında kurum içinde yaşanan sosyalleşme sürecidir. Sosyalleşmenin kurum için faydalı bir şekilde gelişmesinin ve kurumun pozitif enerjisini en üst seviyede kullanabilmesinin yolu sağlıklı ve olumlu bir sosyalleşme sonucu oluşan örgüt kültürüdür. örgütün hayatiyetini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için örgüt kültürünün sürekli geliştirilmesi, gelişen ve değişin şartlara uyum sağlayabilmesi gereklidir. Kamu hizmeti gören örgütler içerisinde belki de halkla iç içe olan örgütlerin başında Emniyet Teşkilatı gelmektedir. Bu tip kurumların başarısında verilerden anlaşıldığına göre etkili olan faktörlerin başında halk desteği gelmektedir. Halk desteğini sağlamanın ve başarılı olmanın yolu iyi bir halkla ilişkiler faaliyetinden ve bunun sonucu oluşan olumlu bir kurum imajından geçer. Kurumların gelişen ve değişen şartlara uyum sağlayabilmesi ve başarılı bir halkla ilişkiler sağlayabilmenin yolu da sürekli eğitimden geçer. Bir örgütte yapılan hizmetler farklı düzeylerde bulunan personel tarafından yerine getirilmektedir. Bu nedenle personel görevini etkili ve verimli bir şekilde yerine getirebilmesi için sürekli eğitilmeli, aynı zamanda içteki ve dıştaki değişmeleri yakından izlemelidir. Bunu sağlayabilecek olan da hizmet içi eğitimdir. Çalışmamızda örgüt kültürünün oluşumu ve oluşumunda etkili olan faktörler, örgütlerde sağlıklı bir örgüt kültürünün oluşumu ve örgüte yararları ile örgütlerin sürekli gelişmesinde ve hayatiyetini devam ettirmesinde, halk desteğinin kazanılmasında ve polisin başarılı olabilmesinde çok önemli bir yeri176 olan polis-halk ilişkileri ile bütün bunlar için çok önemli bir rolü olan hizmet içi eğitim faaliyetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
177 ABSTRACT Several factorsare important for the success of on organization. If an organization is able to organize the human resource towards common objektives, it will be deemed successful. The way to common objektives is to create commons valves and behavior patterns, we can this processas the culture of employes. This culture emerges as a result of many factors, the most important of which is the socialization process experienced mithin the organization. The way to the devolepment of the socialization in auseful context and the way for the organization to utilize its positive energy at the hiğhlest level is the organizational culture emergingi as aresult of a healty and phositive socialization process. It is necessary for the survival of organization to develop the organizatiol culture and adapt itself to the changing conditions. Among tha public services orgarizations the Police Organization is the most involued are in the public relations. For such an organization to succeed, the support emanating from the public is the most effective factor according to the data obtained from relevant resorurces. The way to obtain success and the public support is to promote relations and in consequnce to create a positivi image for the organization. The way to adapt the organizations to changing conditions and succeed in the promation of public relations is to introduce training to the staff of the organizations constantly. The services conducted in an organization are carried out by the staff on different skill levels. In order for the staff perform the dutty in an effctive and efficient way, increasing the skills through training given to follow the internal and external changes is a key instrument. The way to achive this goal is the in service training. In this study emergence of the organizational culture, the factors promoting the organizational culture and the use of organizational culture for the organization as a whole are examined. Also, promotion of police-public relations178 which plays a crucial role for the constant development and survival of organization and for the acquirement of bublic support and in service training activities are studied.