Bağımsızlık sonrası dönemde Azerbaycan televizyon yayıncılığındaki değişmeler
  1. Tez No: 159320
  2. Yazar: RAHMAN SAMEDOV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ŞÜKRÜ KÜNÜÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminde Azerbaycan'da totaliter rejim uzun dönem devam etmiştir. Kitle iletişim araçları da totaliter rejimin etkisinden uzun dönem kurtulamamış, iktidarı korumak veya sosyalizm ideolojisini yayma aracı olarak propaganda görevini üstlenmiştir. Bağımsızlığını kazandıktan sonra Azerbaycan'da televizyon alanında değişiklikler ve gelişmeler gözlenmiştir. Anayasada ve radyo ve televizyon kanununda özgürlük kavramlarına geniş yer verilmiş ve ticari televizyonculuk sistemine olanak sağlanmıştır. Ülkede devlet televizyonlarından Az-TV1 ve Az-TV2 ayrıca 4 ulusal ticari kanal olan ANS TV, ATV, SPACE TV ve LİDER TV kanalları hizmet vermeye başlamıştır. Azerbaycan Avrupa Konseyi'ne üye olduktan sonra önüne konulan şartlardan biri de kamu yayıncılığının oluşturulması olmuştur. Kamu yayıncılığının gerçekleşmesi için yapılan çalışmalar devam etmekle beraber bir takım sorunlar da gündeme gelmiştir. Bunlar; yeterli derecede alt yapının olmaması, hükümetin hazırladığı kamu yayıncılığı taslak kanunu, hukuksal boşluklar, finansman kaynakları gibi sorunlardan ibarettir. Bazı sivil toplum örgütleri kamu yayıncılığı ile ilgili görüşleri gündeme getirerek devlet televizyonu olan AZ-TV1'i kamu yayıncılığına dönüştürülmesini önermektedirler. Bu görüşler hükümet tarafından pek de olumlu karşılanmamaktadır. 'Kamu yayıncılığı' devletin sahasında ayrı olarak oluşturulması hükümetin en iyi alternatifi olarak görülmektedir. Tezin ana temasını oluşturan Azerbaycan televizyon yayıncılığındaki değişmeler konusunda ülkede yayın yapan devlet televizyonu, ticari televizyonlar ve oluşturulması planlanan kamu yayıncılığı irdelenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda, Azerbaycan'daki devlet televizyonu ve özel 194televizyonlar irdelendikten sonra Azerbaycan'da kamu yayıncılığı ile ilgili çalışmaların gelişimi ve karşılaşılan sorunlar ya da engeller konunun ilgili taraflarının görüşleri de dikkate alınarak tartışılmış ve Azerbaycan'da kamu yayıncılığının nasıl gerçekleştirilebileceği konusunda görüşler/öneriler sunulmaya çalışılmıştır. 195
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the Union of Former Soviet Socialist Republics era, totalitarian system of government had continued for a long time in Azerbaijan. Consequently, mass communication tools had not avoided from totalitarian regime for a long time and continued to propagandize socialism ideology. When Azerbaijan acquired its independence, the TV sector has changed and developed in Azerbaijan. The concept of the freedom of the press was allowed and given an opportunity of commercial TV system in the constitution and broadcast law. Today, there two state TV channels, Az-TV1 and AZ-TV2, and four commercial TV channels, ANS TV, ATV, SPACE TV and LİDER TV. After the membership of Azerbaijan to the European Council, one of the conditions presented to the Azerbaijan Republic is to establish public broadcasting. Despite doing a lot of work for the realization of public broadcasting, many problems appeared. These are insufficient infrastructure, public broadcasting outline law, legal vacancies, inadequate financial resources and etc. Some civil society groups suggest transforming Az-TV1 to public broadcasting. However, the government doesn't perceive this suggestion as affirmative and doesn't want to accept it. Forming the 'Public Broadcasting' as separate part in the state sector is seen the most desired alternative for government. In this study, the state TV channels, commercial TV channels and the public broadcasting planning to created analyzed within the subject of the changes in Azerbaijanian TV broadcasting which is the main study field of this thesis. In this respect, after analyzing state and private TV channels, considering opponents' opinions, development of the studies of public 196broadcasting and the problems or obstacles are discussed and opinions and suggestions are proposed for how to realize public broadcasting in Azerbaijan. 197