Siyasi açıdan I., II. dönem İnönü ve Ali Fethi bey hükümetleri (1923-1925)
  1. Tez No: 159347
  2. Yazar: YILMAZ SAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Milli Mücadele Dönemi sonrasında Teşkilat-ı Esasiye'de yapılan bazı değişikliklerle günümüz parlamenter rejimlerinin teorik çerçevesinin uygulamaya konduğu 1. İnönü, 2. İnönü ve Fethi Okyar (1923-1925) hükümetlerini kapsayan çalışma dört bölümde incelenmiştir. ilk bölümde, siyasi kavramlar ayrı ayrı ele alınarak tahlil edilmiş ve çalışma konusu hükümetlerin bu kavramlarla ilişkileri ortaya konmuştur. Diğer üç bölümde ise söz konusu hükümetler dönemindeki askeri, siyasi ve sosyolojik gelişmeler dönemin şartları içerisinde bilimsel incelemenin temel kavramlarından olan "objektiflik'' kriteri zedelenmeden incelenmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde, yapılan çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışma süresince; TBMM arşivi, Cumhuriyet arşivi, ATAŞE arşivi, Milli Kütüphane, Gazi Üniversitesi Kütüphanesi ve Ankara Üniversitesi Kütüphanesindeki dokümanlardan istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
131 SUMMARY The study including 1st.lnönü,2nd. inönü and Fethi Okyar (1923-1925) administration in which the theoretical frame of today's parliamentary regime carried out with same changes made in law constiution after the period of national war has been researched in four sections. In the first part.political concepts are analized by considering one by one and the relationships on the government about those concepts are put fourth. In other three parts.miiitary.political.and sociological developments in the term of those mentioned governments are tried to be examined considering ttie conditions of the period without giving harm to the concept of being“objective ”which is one of the most basic criteria of scientific research. In the conclusion part.data which is acquired by the study is evaluated. Throughout the study,the archives of T.B.M.M.,the archives of Cumhuriyet the archives of ATASE.National Library.Gazi University Library's and Ankara University library's documents are benefited.