İnsani müdahale
- Tez No: 159351
- Danışmanlar: PROF.DR. ENVER BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Bu çalışmada insani müdahalenin uluslararası hukuka uygun olup olmadığı irdelenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde müdahale ve insani müdahale kavramla/ı anlatılmıştır. Kısaca, bir ülkedeki insan haklan ihlallerini önlemek amacı ile başka devlet yada devletler tarafından kuvvete başvurulması olarak tanımlanan insani müdahalenin Birleşmiş Milletler Andlaşmasında, örgüt üyelerinin uluslararası ilişkilerinde herhangi bir devletin toprak bütünlüğüne yada siyasi bağımsızlığına karşı ve Birleşmiş Milletlerin amaçları ile telif edilemeyecek herhangi bir şekilde kuvvet kullanmayı ve tehdidini yasaklayan madde 2/4 e uygun olup olmadığı, devletlerin özü itibari ile milli yetkisine giren işlere müdahale edilmesini yasaklayan ve VII Bölümde iteri sürülen zorlama tedbirlerinin uygulanmasına halel getirmeyecek ölçüde BM Andlaşması gereğince çözmeye zorlamayacağım ifade eden madde 2/7 ye uygun olup olmadığı, yine Birleşmiş Milletler Andlaşması VII. Bölümü çerçevesinde uluslararası banş ve güvenliğin ihlal edip etmediği değerlendirilmiştir. Ayrıca uluslararası örf ve adet hukukuna uygunluğu ile jus cogens kural olup olmadığı incelenmiştir. ikinci bölümde ise insani müdahale olarak kabul edilen Irak, Bosna-Hersek, Somali ve Ruanda müdahalelerinin, insani müdahale olup olmadıktan incelenmiştir. Ayrıca insani müdahalenin sınırlan çizilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to clarify whether humanitarian intervention is within the scope of international law or not The first chapter concentrates upon the concepts of 'intervention' and 'humanitarian intervention'. Use of force of a state, or states, against another state in order to prevent its violation of human rights in its own territory is defined as humanitarian intervention'. First chapter examines whether humanitarian intervention is in line with the Article 2 (4) of Charter of the united Nations, which requires the all Members to refrain, in their international relations, from the threat or use of force against the territorial integrity or political independence of any state. The study furthermore questions the competency of 'humanitarian intervention' with the Article 2 (7) that forbids the United Nations to intervene in matters which are essentially within the domestic jurisdiction of any state. Since ihe same article acknowledges that this principle shall not prejudice the application of enforcement measures under Chapter VII of the Charter; the first chapter of the study reflects on the concept of 'humanitarian intervention' and the Chapter VII, that is to mean the action with respect to threats to the peace, breaches of the peace, and acts of aggression, in other words actions against international peace and security. Lastly but not the least, the first chapter searches whether 'humanitarian intervention' can be categorised as jus cogens or taken within international customary law. The second chapter of tine study examines four cases; Iraq, Bosnia-Herzegovina, Somalia and Rwanda in order to understand if they fall within the definition of 'humanitarian intervention'. This examination also helps to draw the limits of humanitarian intervention.