Avrupa Birliği'nin anayasallaşma süreci ve Türkiye
- Tez No: 159350
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET 29 Ekim 2004 tarihinde imzalanan Avrupa Anayasal Antlaşması, forrriel anlamda bir uluslararası hukuk antlaşması, maddi anlamda ise Anayasa görüntüsüne sahiptir. Anayasal Antlaşma AB'ni kendisini oluşturan ulus devletlerin devlet olma niteliklerini ortadan kaldırmadan, kendine özgü bir örgütsel yapılanma oluşturur. Bu oluşumun amacı, federal tekniklerden esinlenerek Avrupa Birliği içinde varolan bir takım sorun alanlarını çözüme kavuşturmak ve geleceğe yönelik bir perspektifle Avrupa bütünleşmesini güçlendirmeye çalışmaktır. Bu çerçevede Anayasal Antlaşmanın dolayısıyla da Avrupa Birliği'nin yerleşeceği yörüngeyi belirleyecek olan zamandır. Türkiye'nin Birliğe katılım konusu da bu yörünge içinde kavranılmalıdır. Bu tezde Türkiye'nin Avrupa Ekonomik Topluluğu'na müracaatından günümüze kadar geçen sürecin safhaları anlatıldıktan sonra, AB Komisyonu tarafından hazırlanan Katılım Ortaklığı Belgesi, AB Uyum Yasaları ve AB İlerleme Raporları hakkında bilgi verilmiştir. Tezin devamında AB'ye katılım müzakere süreci ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Türkiye müzakereleri geçmiş deneyimlerden farklı olarak teknik ve objektif bir süreç olarak değil ama çok daha politik bir süreç olarak tasarlanmış, bu süreçte Türkiye manevra alanları oldukça daraltılmıştır. Müzakerelerin sonucu ve hedefi açısından kimi belirsizlikler, Türkiye ile katılım dışındaki farklı ilişki biçimlerini dışlamayan kimi yaklaşımlar söz konusudur. Bu tezde Avrupa Anayasası ve AB ile Türkiye ilişkileri birlikte ele alınarak, Türkiye için tam üyeliğin mümkün gözükmediği ve imtiyazlı ortaklık statüsünün öngörüldüğü savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Treaty establishing a Constitutional for Europe is signed on 29th of October 2004. Haying been legally an international law agreement in one hand features of a constitution in material sense on "other hand. Constitutional Treaty will turn the EU into a sui generis organizational structure besides the customary international organization structure, while preserving the nation state status of the Member State. The main purpose of this Constitution is solving some existing problem areas within the EU by using federalist techniques, and reinforcing European Integration process with a future perspective. In light of this, probably time will be the main determinant for the path which the Constitutional Treaty and therefore the EU advances. Turkey's accession should also be taken into consideration with a similar perspective. This Thesis begins with a brief explanation of the period which has been initiated bye the Turkish application for European Economic.Community membership. As well as the historical background, Accession Partnership prepared by the European Commission and National Program for the EU Accession Partnership Agreement prepared by Turkish Government has been examined. In the following parts of the thesis, the process of accession negotiations has been explained in detail. The approach expressed in the concluding document implies that, contrary to the past enlargement experience, the negotiations with Turkey are designed as a political rather than a technical and objective process-which severally curtails the maneuvering room for Turkey. Furthermore, the document contains some ambiguities in terms of the outcome and the goal of the negotiation process, as well as an attitude that does not rule out the possibilities of a relation other than membership between Turkey and EU. In this thesis, by analyzing both European Constitution and Turkish EU relations together, it is argued full membership has not been prescribed and a special status is offered by the EU.