Tölögön Kasımbekov'un Cetim hikayesi esasında Kırgız Türkçesinde zarf
- Tez No: 159352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
345 ÖZET Bu çalışmamızda Cetim Hikayesi Esasında Kırgız Türkçesinde Zarflan ele aldık. Çalışmamız monografik bir çalışma olup sadece Cetim adlı uzun hikayedeki zarflarla sınırlıdır. Çalışmamızda, zarfların takip edilebilmesi açısından orijinal metin verilmiştir. Metnin orijinal sayfa ve satır numaralan dikkate alınarak zarflar taranmış ve ele alınan zarfların sayfa ve satır numaralan belirtilmiştir. Zarflar yapı bakımından değerlendirilmiştir. Değerlendirme yapılırken metinden seçilen örnekler sınırlı tutulmuştur. Çalışmamızda Cetim hikayesinde geçen zarfların tamamı işlevleri bakımından sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırma sırasında aynı işlevle birden fazla geçen zarfın kullanıldığı her cümle incelemede gösterilmemiştir. Yalnız metnin tamamında aynı zarfın hangi sayfada, hangi satırda kaç defa geçtiği tespit edilerek dizin bölümünde belirtilmiştir. Çalışmamızdan faydalanmak isteyenlere kolaylık olması düşüncesiyle zarf dizini oluşturulmuştur. Zarflarla ilgili bu çalışmamızda yararlanılan eserler kaynakça bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
346 ABSTRACT in this study, we dealed with the adverbs of Kırgız language in the base of Cetim Story. Our study is monographic while it is limited with the adverbs in the long story called Cetim. In our study, the original text is given in order to observe the adverbs.The adverbs were examined according to the page and line numbers of the original text and the page and line numbers of the examined adverbs were explained. The adverbs were evaluated according to their structure. The samples which were chosen from the text was limited while the evaluation was being made. In our study, all of the adverbs that exist in the Cetim story were classified in respect of their functions. During mis classification, ail the sentences that provide the adverbs which exists more than once with the same functionality in the text were not shown in the study. However, the count of existences of the adverbs in the pages and lines were determined and these were included in the index part. The adverbs index was formed due to the idea to make ease to the investigators to benefit from our study. The works we utilized in our study about the adverbs were included in the bibliography.