Avrupa terör örgütleri ve ülke politikalarına yansımaları
  1. Tez No: 159357
  2. Yazar: HASAN EMRE ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYDAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
175 ÖZET Bu çalışma terörizm kavramını ve Avrupa'nın üç demokratik ülkesiyle birlikte, Türkiye'deki terörizm hareketlerini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmanın Terörizm Tanımı, Tarihi, Nedenleri ve Uluslararası Hukuktaki Yeri“ başlıklı ilk bölümünde, konunun kavramsal bir çerçevesi çizilmeye çalışılmaktadır. Terörizm konusu üzerinde ortak bir tanımın bulunmaması nedeniyle sorunun tanımını, birçok yazar ve akademisyenin görüşleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu tanımlarla sorun hakkında ortak bir payda oluşturulmaya çalışılmıştır. Tanım sorunu sonrasında terörizmin tarihsel süreç içerisinde nasıl bir gelişim izlediği irdelenmiştir. Terörizm kavramının net bir şekilde anlaşılması açısından terörizmin nedenlerinin neler olduğu da bu bölüm içerisinde değerlendirilmiştir. Son olarak ta bu bölüm içerisinde terörizm sorununa uluslararası alanda faaliyet gösteren uluslararası ve ulus ötesi örgütlerce oluşturulan uluslararası hukukun bakış açısına yer verilmiştir. Çalışmanın ”Avrupa Terör örgütleri (IRA-ETA-FLNC)“ adlı ikinci bölümünde; Avrupa'da faaliyetlerde bulunan üç ayrılıkçı terör örgütü incelenmiştir. Bu bölüm içerisinde örgütlerin tarihsel süreç içerindeki gelişimleri, amaçları ve eylemleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu örgütlerle mücadele sırasında ilgili ülkelerin (Ingiltere-ispanya-Fransa) faaliyetleri ve terörizm ile mücadele etmek amacıyla izledikleri stratejiler hakkında da bilgi verilmiştir. Ayrıca bu terörist hareketleri destekleyen veya bu terörist hareketleri ortadan kaldırmak amacında ilgili ülkelerle işbirliği yapan, ülkelere de yer verilmiştir. Son bölüm olan ”Türkiye'de Ayrılıkçı Terör örgütü (PKK)" aşamasında Türkiye'de faaliyetlerde bulunan ayrılıkçı terör örgütü hakkında bilgi176 verilmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin bu terörist hareketle mücadele etmesinin de değerlendirildiği bu bölümde örgütü bilerek ve/veya bilmeyerek destekleyen ülkelerle olan ilişkilerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
177 ABSTRACT This study aims to examine the term 'terrorism' by taking terrorist movements in four countries; France, Spain, United Kingdom (UK) and Turkey as cases to be analysed. In the first chapter, namely“The definition, history and causes of terrorism and its place in International Law”, the study aims to draw the conceptual framework of the subject. There is no definition of terrorism with a consensus on it, thus the study preferred to give the different viewpoints and positions of the scholars working on the subject. By this way the endeavour was to give and later on to draw on the commonalities of the term“terrorism”. In this chapter, also a research has been done to understand the historical process of terrorism. The causes of terrorism are taken into consideration to clarify the concept. Lastly but not the least, the position on terrorism in international law set by the international and supranational organisations is given. In the second chapter,“European Terror Organisations: IRA - ETA - FLNC”, information is given on the creation, developments, aspirations and the activities of three terror organizations: IRA, ETA and FLNC. The strategies of the related countries, respectively UK, Spain and France in their combat against terrorism is also analysed in this chapter. This part of the study also informs the reader on the countries which support these terrorist organisations as well as the ones who are in collaboration with UK, Spain and France in their counter terrorism efforts. The last chapter of the study,“The terror organisation in Turkey: PKK”, is devoted to the PKK terror in Turkey. In this chapter the focus was on the fight of Turkish Republic against PKK terror. The relations between the terror organisation PKK and its supporting countries is also analysed within this chapter.