Kosova-Priştine Türk ağzı
- Tez No: 159356
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇETİN PEKACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 503
Özet
478 ÖZET Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünü oluşturan giriş kısmı, üç ana başlıktan ibarettir.“Kosova'nın Dünü ve Bugünü”başlığı altında, Kosova kelimesinin kökeni, bölgenin coğrafî konumu, etnik yapısı ve tarihi incelenmiştir. İkinci ve üçüncü ana başlıklar altında, asıl konumuz olan Prişitine ilinin fizikî ve beşerî coğrafyası ve tarihi ile ilgili bazı bilgiler verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, Pristine merkezinden derlenen metinler esas alınarak ses bilgisi incelemesi yapılmıştır. Ses bilgisi özellikleri iki ana başlık altında incelenmiştir. Birinci kısım, Pristine Türk ağzında kullanılmakta olan ünlüler ve bunların özellikleri, oluşum sebepleri, uzun ve kısa ünlüler, ikiz ünlüler, ünlü uyumu, ünlü değişmeleri, ünlü düşmesi, ünlü türemeleri ve bunların sebepleri ele alınmıştır. İkinci ana başlığı oluşturan ünsüzler kısmında da, tıpkı ünlülerde olduğu gibi, Pristine Türk Ağzında kullanılan ünsüzler tanıtılmış ve ünsüzlerle ilgili ses olayları, yeterli örneklerle desteklenerek incelenmiştir. Üçüncü bölümde Pristine Türk Ağzının şekil bilgisi özellikleri örneklerle ele alınmıştır. Bu bölüm isimler, sıfatlar, zamirler, zarflar, fiiller ve edatlar olmak üzere altı ana başlık altında incelenmiştir. Ses ve şekil bilgisinde incelenen her konu dördüncü bölümü oluşturan metinlerden örneklerle desteklenmiştir. Dördüncü bölümde, Pristine il merkezinden derlenen ve bu tez çalışmasına kaynaklık eden metinler bulunmaktadır. Metinler, Priştine'de çeşitli konularla ilgili olarak 23 kaynak kişiden derlenmiştir. Sonuç bölümünde, incelemede elde edilen önemli bilgiler vurgulanmıştır. Tezin sonuna kaynak kişilere ait fotoğraflar, Priştine'deki Türk evlerinden örnekler, Priştine'den manzaralar ve haritalar eklenmiştir. Buna ilâve olarak Türkiye Türkçesi yazı dilinde kullanılmayan veya yazı dilinde kullanılıp, fakat çeşitli ses farklılıkları nedeniyle anlaşılmayan kelimelerin anlamlarının verildiği bir sözlük kısmı da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
479 SUMMARY This thesis study is composed of five parts. The introduction part, forming the first part of our study, consist three main titles. Under the title of“Kosovo's Yesterday and Today”, the origin of the word“Kosovo”, the geographical location of the district, its ethnic structure and history are examined. Under the second and third main titles, some information is given about physical and human geography and history of the Prishtina City In the second part of the thesis, phonetics study is done by making the texts which are collected from the centre of Prishtina basis. Phonetics features are examined under two main titles. In the first part, the vowels and the specialities of these vowels used in the Prishtina Turkish accent, the reasons of their formation, long and short vowels, twin vowels, vowel harmony, vocalic alternation, elision, vowel derivation and the reasons of these are dealt. In the part of consonants forming the second main title, as in the vowels, the consonants which are of Prishtina Turkish accent are introduced and phonetic cases about consonants are examined by being supported with sufficient examples. In the third part morphologic features of Prishtina Turkish accent are discussed with examples. This part is examined under six main titles which are nouns, adjectives, pronouns, adverbs, verbs and prepositions. Every subject examined in phonetics and morphology is supported with examples composing the fourth part. In the fourth part, there are texts which are attained from Prishtina city centre and are the sources of this thesis study. These texts are attained from 23 source person about various subject in Prishtina. In the conclusion part, important information, got in the survey, has been emphasized. At the end of the thesis, photographs of source people, the samples of Turkish houses in Prishtina, the views from Prishtina and maps :480 have been added. In the addition to this, there is a dictionary part in which the meanings of the words which are not used in the Turkish written language, or used in the written language but cannot be understood because of various sound differences are given.