Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinde okuyan polis koleji kaynaklı ve lise kaynaklı öğrencilerin mesleki yetenekleri, ilgi ve değerleri yönünden incelenmesi
Examining the interest in the profession talent and capabilities of the both Police-College-Graduate and High School Graduate students studying at the faculty of security sciences of the police academy
  1. Tez No: 159433
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nde okuyan 1. ve 4. sınıf kolej ve lise kaynaklı öğrencilerin yetenek, ilgi ve değerlerini saptayarak sınıf düzeyine ve geliş kaynaklarına (lise/kolej) göre farklılaşıp farklılaşmadığını saptamaktır. Bu amaçla, iki farklı grubun yetenek, ilgi ve değerlerini tespit etmek için“Kendini Değerlendirme Envanteri”uygulanmıştır. Araştırmanın evreni Ankara ili Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nde 1. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nin 1. sınıf öğrencilerinden 58 Kolej kaynaklı, 63 lise kaynaklı 121, 4.sınıf öğrencilerinden 40 kolej kaynaklı, 41 lise kaynaklı 81 öğrenciden oluşan toplam 202 öğrenci araştırma kapsamına alınmıştır. Öğrencilerin Polis Akademisi' ne geliş kaynaklarına göre (lise/kolej) Kendini Değerlendirme Envanterinin alt boyutlarından ve toplamda alman puanlarının karşılaştırılması, Tek Yönlü Varyans Analizi ile yapılmıştır. Anlamlı çıkan varyans analizi sonuçları için gruplar arası farkın kaynağım bulmak üzere çoklu karşılaştırma testlerinden LSD uygulanmıştır. Kaynak ayrımı yapılmaksızın birinci ve dördüncü sınıfların alt puan ve toplam puanlarının karşılaştırılmasında ise bağımsız (ilişkisiz) örneklemler için (t) testi kullanılmıştır. Araştırmada Kendini Değerlendirme Envanteri yoluyla elde edilen verilere göre, 1. ve 4. sınıf öğrencileri toplu olarak değerlendirildiğinde; en yüksek yetenek alam,“sözel yetenek”, en yüksek ilgi alam“ikna”, en fazla önem verilen değer ise“yeteneği kullanma”olarak; en düşük yetenek alam olarak“şekil-uzay”, en az ilgi alam“müzik”, en az önem verilen değer ise“kazanç”elde etme olarak bulunmuştur. Yetenek alanında lise ve kolej kaynaklı iki grubun“sözel ve sayısal yetenek”leri arasında istatistiksel yönden anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ancak“şekil-uzay”yeteneğinde gruplar arası anlamlı düzeyde farklılık bulunmamıştır. Polis Akademisi kolej ve lise kaynaklı 1. ve 4. sınıf öğrencilerine uygulanan Kendini Değerlendirme Envanteri sonucu elde edilen verilere göre, lise ve kolejii kaynaklı bu iki grubun“ticaret”ve“iş ayrıntıları”ilgilerinde anlamlı düzeyde fark bulunmuş olup;“temel bilim”,“sosyal bilim”, canlı varlık“, ”mekanik“, ”ikna“, ”edebiyat“, ”güzel sanatlar“, ”müzik“ ve ”sosyal yardım“ ilgi alanlarında ise anlamlı düzeyde farklılıklar bulunmamıştır. Mesleki değerler konusunda bu lise ve kolej kaynaklı iki grubun ”değişiklik“, ”liderlik“, kazanç”, ve“ün sahibi olma”değerleri arasında istatistiksel yönden anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Araştırma bulgularında“değişiklik”,“liderlik”,“kazanç”, ve“ün sahibi olma”değerleri 4. sınıf kolej kaynaklı öğrencilerin 1. sınıf kolej ve lise kaynaklı öğrencilerden ayrıca 4. sınıf lise kaynaklı öğrencilerde daha yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir. Yine kendini değerlendirme envanterindeki“yeteneği kullanma”,“yaratıcılık”,“yarışma”,“işbirliği”ve“düzenli yaşam”değerlerinde bu gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Testin sonuçları, araştırma grubundaki bütün öğrencilerin değer alt ölçeklerinden en yüksek puanı yeteneği kullanmada, en düşük puanları ise kazanç alt ölçeğinden aldıklarım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the interests, abilities and values of Police Academy 1st year and 4th year students on the basis of high school education (Police High School vs. other high schools) and class level (1st grade vs. 4th grade). The Self Evaluation Inventory (S.E.I.) was applied for the purposes of this comparison. The study was conducted with a total sample of 202 students from the Ankara-based Police Academy Security Sciences Faculty, and was appliedspecifically to 1st grade (N=121) and 4th grade students (N=81). Fifty-eight 1st year respondents are graduates of Police High School, whereas 63 of these are graduates of other high schools. From the 4th year sample, 40 respondents are graduates of Police High School, whereas 41 are not. One- Way Analyses of Variance (ANOVA design) was conducted to comparetotal scores and dimensions of the SEI. Secondly, LSD was conducted to reveal the origins and sources of significantly different dimensions. Lastly, the t-test was conducted to compare independent group scores. Results of the SEI indicate that students are best at“verbal ability”and worst at“spatial ability”, and they demonstrate the highest interest to“persuasion”and the least interest to“music”. The highest value held is the“ability to use skills and talent”, while the lowest value held was found to be“profit”. Overall, there was a significant difference between police high school graduates and others in terms of verbal and mathematical abilities. However, there was no significant difference in terms of spatial ability. Class levels of students (1st class vs. 4th class) had no significant effect on“fundamental science”,“social sciences”,“mechanics”,“persuasion”,“music”,“social aid”,“literature”and“fine arts”, whereas class levels had a significant effect on“trade”and“job details”.IV When the SEI was investigated in terms of job values, it was examined that 4th grade police high school-based students place significantly higher importance to“leadership”,“profit”,“difference”and to the“acquiring of fame”. However, different level of students did not respond differently to otheraspects of job values, such as:“ability to use talent”,“imagination”,“competition”,“cooperation”, and“regular life”. The results of the test indicates that all of theese students take the highest point on“ability to use skills and talend”and the lowest value held was fonud to be“profit”.