Silahlı Kuvvetler Bondo Okulları Komutanlığı'nda uygulanmakta olan piyano eğitiminin başlangıç aşamasında kullanılan kaynaklar yönünden mevcut durumunun incelenmesi
The present investigation of materials used in initial stages of piano education in the Band Schools of the Turkish Army
  1. Tez No: 159432
  2. Yazar: MURAT KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. SELMİN TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
SİLAHLI KUVVETLER BANDO OKULLARI KOMUTANLIĞINDA UYGULANMAKTA OLAN PİYANO EĞİTİMİNİN BAŞLANGIÇ AŞAMASINDA KULLANILAN KAYNAKLAR YÖNÜNDEN MEVCUT DURUMUNUN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat KESKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara 2005 ÖZET Bu araştırma, Slh. Kuv. Bando Okulları Komutanlığı'nda uygulanmakta olan piyano eğitim programına ait eksiklikleri bilimsel yöntemlerle ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma, bilimsel bir araştırma olup, literatür taramasının ardından Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı piyano öğretim elemanlarına uygulanan anket ve görüşme formu neticesinde alman sonuçlar ile Slh. Kuv. Bando Okulları Komutanlığı'nda öğrenim görmekte olan 20 üse 1. sınıf öğrencisiyle yapılan deneysel çalışma sonucunda elde edilen bulgular işlenerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, Slh. Kuv. Bando Okulları Komutanlığı'nda uygulanan piyano eğitiminin çağdaş piyano eğitim programlan çerçevesinde değerlendirildiğinde uygun bir piyano eğitim programı olmadığı sonucuna varılmış ve varılan sonuçlara ilişkin olarak öneriler getirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Piyano Eğitimi, Çağdaş Piyano Eğitim Programlan Sayfa Adedi : 72 Tez Yöneticisi : Prof. Selmin TUFAN
Özet (Çeviri)
11 THE PRESENT INVESTIGATION OF MATERIALS USED IN INITIAL STAGES OF PIANO EDUCATION IN THE BAND SCHOOLS OF THE TURKISH ARMY (Master Program Thesis) Murat KESKİN EDUCATION SCEENCE INSTITUTE OF GAZI UNIVERSITY Ankara 2005 ABSTRACT This resarch is prepaired for the reason to put forward the deficiency of the piano education program which is carried out in the Band School Of Armed Forces Commandarship, in scientific ways. The research, is a scientific research, is interpreted by processing the findings that gained by the conclusions after experimental works with 20 - high school 1st class - students who are studied in the Band School Of Armed Forces, and results which has beeen taken by the outcomes of the interview forms and questionnaries that has been done with the academists in the Piano Branch of Music Teaching Deparment of Fine Arts Education of Gazi Education Faculty of Gazi University, after a literal scan. It is found out that, after the conclusion of the research, when the piano education that is applied in the Band School Of Armed Forces Commandarship is evaluated in the frames of modern piano education programmes, is found out as improper piano education program, and given some suggestions to the outcomes. Key Words : Piano Education, Modern Piano Education Program Pages : 72 Thesis Adviser : Prof. Selmin TUFAN