Türk bankacılığında alternatif dağıtım kanalları ve bunların gelişiminde eğitimin önemi
Alternative distribution canals in Turkish banking and importance of education about this canals improve
  1. Tez No: 159450
  2. Yazar: YASEMİN ESRA GÖVDELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Teknoloji alanındaki değişimlerin etkilerinin en belirgin şekilde hissedildiği sektörlerin başında gelen bankacılık sektörü, yeni sürece uyum sağlayabilmek amacıyla ciddi teknolojik yatırımlara girişmiş bulunmaktadır. Bankaların teknolojik gelişmelere ayak uydurması, hizmet maliyetlerini düşürmelerinin yanı sıra çok çeşitli ürün ve hizmetlerin çok sayıda müşteriye, en hızlı ve en etkin biçimde ulaştırmalarına imkan sağlamaktadır. Bankacılık ürün ve hizmetlerinin geleneksel olmayan kanallardan müşterilere sunulduğu bu yeni dönemde, ATM' ler ilk ve en yaygın kullanılan alternatif kanal olarak karşımıza çıkmaktadır. Telefon bankacılığı, ev-ofis bankacılığı ve internet bankacılığına uzanan geniş bir yelpazede müşterilerin, şube dışında da bankacılık ürün ve hizmetlerine ulaşabilme imkanı sağlanmıştır. Alternatif bankacılık kanallarının kullanılmaya başlanmasıyla, bu kanalların çoğu yararlan dışında bazı riskleri de beraberinde getirdiği gözlenmiştir. Bankanın üstlendiği riskler olduğu gibi, müşterinin de üstlendiği riskler bulunmaktadır. Her müşteri aynı eğitim düzeyine sahip olmadığı için bu kanalları doğru biçimde kullanamamakta ve yardıma ihtiyaç duymaktadırlar. Müşterilerce yapılan hataların, hem müşteri hem de bankalar açısından hukuki bir takım sorunları da beraberinde getiriyor olması, bu kanalların müşteriyle buluşturulmasında eğitimin ne denli önemli olduğunun altını çizmektedir. Tezimizin son bölümünde yapmış olduğumuz anket çalışmasında, müşterilerin alternatif dağıtım kanalları konusundaki bilgi düzeylerinin eksik ve kendi çabalarıyla bilgi sahibi olma hususunda yetersiz kaldıkları anlaşılmaktadır. Ayrıca, müşterilerin verilecek eğitime sıcak bakmaları onların bu kanallardan yararlanma isteklerini açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Banking sector in that the impacts of changes in technology field is most obviously felt has undertaken serious technology investments in order to adapt the new period. The adaptation of banks to tecnological changes provides cutting service cost and enables to convey various products and services to many numbers of customers in the fastest and effective way. In this new period that banking products and services are supplied in untraditional canals, we face ATM' s, as the first and the most widespread alternative canal. Up to telephone banking, house-office banking, internet banking, in a wide range, customers are enable to get banking products and services out of branch. By beginning to use alternative banking canals, besides some benefits, most of them are observed creating some risks. Customers undertake some risks, as well as banks do some. As every customer doesn't have the same education level, they can not use these canals rigtly and need help. As the defaults that are made by customers bring some legality problems for either customer or bank, it underlines how important education is, when meeting with the customer. The last part of the thesis that we made a public survey study, it is understood that, the knowledge of the customers about the alternative banking canals is lacking and they are insufficient about obtain information with their effort. Besides, customers wishes about the education put forward their make use of that canals.