Yaşanılan çevre, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik durumun ilköğretim I. kademe öğrencilerinin resimlerine yansımaları
The environment live in, socio-culture and socio-economical conditions that the primary school students have, reflects to the painting
  1. Tez No: 159449
  2. Yazar: GÖKÇEN MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞENİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bu araştırma,üç farklı kültür çevresindeki ilköğretim Öğrencilerinin sahip oldukları sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel ve yaşadıkları çevreyi resimlerinde nasıl yansıttıkları ve kendilerini nasıl ifade ettiklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Gecekondu kültürünü yansıtması amacıyla, Ankara ili Çankaya Akpınar İlköğretim Okulu, kırsal kültürü yansıtması amacıyla, Aksaray ili Yeşilova Kasabası İbrahim Ethem Baysal İlköğretim Okulu ve kentsel kültürü yansıtması amacıyla Ankara Gazi Vakfı Koleji seçilmiştir. Araştırmanın örneklerini, yukarıda adı geçen okullarda öğrenim gören ilköğretim 5. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma verileri, öğrencilere 15 sorudan oluşmuş anket uygulanarak toplanmış ve öğrencilere“Evimiz ve Ailemiz”konulu resim çalışması yaptırılmıştır. Yaptırılan resim ve anket sonuçları, sonuç değerlendirmesi için veri kaynağını oluşturmuştur. Üç kültür çocuklarına ait resimler, sanatsal gelişim evrelerine göre değerlendirildiğinde, üç kültür çocuklarının resimlerinde, yer alan özellikler çoğunlukla, bulunması gereken dönemin (gerçeklik dönemi 9-12 yaş) altında olduğu görülmüştür. Özellikle gecekondu kültürüne ait çocukların resimleri, çok daha alt döneme ait çizgisel özellikleri göstermektedir. Kentsel kültür çocuğuna verilen olanaklar göz önünde bulundurulduğunda, yaptıkları resimlerde çoğunlukla kendilerini ifade etmede yetersiz olduğu düşünülmektedir. Resimler incelendiğinde, kentsel kültür çocuğu, diğer kültürlere özellikle gecekondu kültürü çocuğuna kıyasla, özgüveni daha yüksek olduğu, gecekondu kültürüne ait çocukların ise içedönük oldukları ve özgüven eksikliği çektiği düşünülmektedir. Araştırmanın sonucunda; çocukların sahip olduğu durumlar göz önünde bulundurulduğunda, yaşanılan çevrenin, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik durumun Öğrencilerinin yaşamlarına ve kendilerini ifade ettikleri resimlere yansıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This research has been done in order to find out how the primary school students in three different cultural areas reflect their socio-economical, socio-cultural ondrtrons and environment that they live in, in their painting and also how they express themselves İn these painting. Çankaya Akpınar Primary School in Ankara was chosen because it reflets the culture of shanties, Ibrahim Ethem Baysal Primary School in Yeşilova Town in Aksaray was chosen because it reflects the culture of rural areas, and Gazi Vakfı Koleji in Ankara was chosen because it reflects the culture of the city. The sample group of this research consists of the students who are studying at the 5th classes of the schools mentioned above. The data was collected by giving a questionnaire that onsists of 15 questions to the students. And also we had the students make painting which was about“ Our Hause and Our Family”The painting that were made and the results of the questionnaires are the data sources for the evaluation of the results. When the painting that belong to the different student groups were evaluated according to the artistic development phases; it was seen that the pictures of these three group students are mostly much more under the phase that they had to be(reality phase ages 9-12) Especially the painting of the student who live in shanties are much more under this phase.. It also showed that, the painting that were painted by the children weren't emphasized themselves enough, in spite of the possibilities that were given to the children who live in city. The pictures showed that the city students have more self-confidence than the other students. On the other hand, the student who live in shanties are introverted and lack of self-confidence. This research proved that the environment that the student live in, socio- economical and socio-cultural conditions that the sudents have, reflects to the students lives and to the painting in which they express themself.