İlköğretim okullarında görevli yöneticilerin ve resim-iş öğretmenlerinin müze ve sanat galerilerinin görsel sanatlar (resim-iş) eğitimi amaçlı kullanılmasına ilişkin görüşleri
Primary and secondary school administrators and art teachers towards the use of museums and art galleries for the purpose of visual arts education
- Tez No: 159451
- Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; ilköğretim okullarında görevli yöneticilerin ve resim-iş öğretmenlerinin müze ve sanat galerilerini görsel sanatlar eğitimi amaçlı kullanılmasına ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmada; ilköğretim okullarında görevli yöneticilere ve resim-iş öğretmenlerine, müze ve sanat galerilerini, görsel sanatlar eğitimi amaçlı kullanılmasına yönelik beşli likert tipli tutum ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen veriler doğrultusunda müze ve sanat galerilerinin sanat eğitimi amaçlı ziyaret edilmesinin gerekliliği ve uygulamada karşılaşılan sorunlar belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; müze ve sanat galerilerinde sanat eğitimi uygulamalarının yapılmadığı, müze ziyaretlerinin kalabalık öğrenci grupları ile“ bir piknik gezintisinden”öteye geçemediği, okul yöneticilerinin ve resim-iş öğretmenlerinin müzelerde sanat eğitimi uygulamalarında yetersiz ve tecrübesiz oldukları gözlemlenmiştir. Ayrıca yöneticilerin ve öğretmenlerin, alanlarında uzman eğitimcilerden“müzelerde sanat eğitimi ve uygulamaları”başlıklı seminerler ve konferansların yanı sıra hizmet içi eğitim faaliyetleri istedikleri belirlenmiştir. Araştırmada, tutum ölçeği uygulanan okul yöneticileri ve resim-iş öğretmenleri tarafından, ilköğretim okullarında görsel sanatlar eğitimi müfredat programında“müzelerde görsel sanatlar eğitimi uygulamaları”derslerine ve ders kitabına yer verilmesinin gerekliliğinin yanı sıra, müze-okul-öğretmen işbirliğinin sağlanmasının acil gerekliliği de vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the opinion of primary and secondary school administrators and art teachers, on the use of museums and art galleries for the purpose of visual arts education. In the research, the five likert type attitude scale was applied to the primary and secondary school administrators and art teachers, towards the use of museums and art galleries for the purpose of visual arts education. According to the data obtained as a result of the research, the necessity of visiting the museums and art galleries for the purpose of art education and the problems encountered in practice are determined. According to the data obtained as a result of the research it is observed that there is no practice of art education, visiting museums with large student groups is nothing more than a“picnic walk”, school administrators and art teachers are incapable and inexperienced in the practice of art education in the museums. Also it is determined that administrators and art teachers seek for seminars and conferences from expert educators with the title“art education and practice in museums”besides in service educational activities. In the research, it is emphasized by the school administrators and art teachers to whom attitude scale was applied, that,“visual ars education practice”lessons and text books should take part in the primary school visual arts curriculum and the urgent necessity of obtaining the museum-school-teacher collaboration.