Prolog ortamında bir bilgi tabanlı atölye izlenceleme sistemi
- Tez No: 15948
- Danışmanlar: PROF.DR. EMRAH ORHUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmada, yapay us, benzetim ve üretim izlencelemesindeki araştırmalardan yararlanarak, atölye izlencelemesinde kullanılmak üzere bir bilgi-tabanlı atölye izlenceleme sistemi tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Prolog ile geliştirilen, ve kurallara dayalı yapısı olan bu sistemin hem izlenceleme öncesinde bir karar destek aracı hem de izlenceleme sırasında bir dinamik kontrol aracı olarak kullanılması amaçlanmıştır. ABSTRACT In this study, a knowledge-based Job-shop scheduling system has been designed and realized by utilizing results of various research studies in the areas of artificial intelligence, simulation modelling and production scheduling. A rule-based approach has been adopted to develop the system in Prolog. The system has been designed to be used both as a decision support tool for planning and scheduling and also as a tool for dynamic control of real time scheduling. ü
Özet (Çeviri)