Prolog ortamında bir uzman dizge geliştirme aracı
- Tez No: 7788
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ORHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Uzman dizgeler, belirli bir alanda yalnızca uzmanların sahip olduğu bilgilerle donatılmış, insan uzmanların modellemeyi amaçlayan, bilgi tabanlı yapay us dizgeleridir. Son yıllarda yapay us araştırmalarının en çok yoğunlaştığı konulardan biri olmuştur. Bu yoğun ilgi, geleneksel yapay us porgramlama ortamlarından farklı bir bakış açışım bilgisayar dünyasına sunmuştur. Uzmanların kullandıkları bilgi ve bu bilginin kullanım yöntemleri, çok farklı yapılarda olabilmektedir. Bu nedenle uzman bilgisinin kodlanması ve akıllıca kullanılabilmesi için geleneksel programlama dillerinin ötesinde araçlara ihtiyaç vardır. Bir uzman dizge belli başlı üç bölümü içerir: Bilgi tabanları, çıkarım yöntemleri ve destek araçları. Bu çalışmada günümüzde uzman dizge geliştirme araçlarında kullanılan yöntemler tartışılmıştır, örnek bir uzman dizge geliştirme ortamı tasarlanmış, ve Prolog programlama dili kullanılarak IBM/PC mikro-bilgisayarmda gerçekleştirilmiştir. US ismini verdiğimiz bu araçta bilgi gösterimi çerçeveler, kurallar, yüklemler (Prolog) ve yordamlar (geleneksel porgramlama dilleri: Pascal, C) aracılığıyla yapılabilmektedir. Dizge, kural tabanlı : geri zincirleme, ileri zincirleme ve kesin olmayan çıkarım yöntemlerini kullanabilmektedir. Çerçeve dayalı çıkarım ise kalıtımsal ve ilişik yordamlar kullanılarak yapılabildiği gibi sorgulamaya dayalı geliştirdiğimiz özgün bir yöntemle de yapılabilir. US içerisinde doğal dile yakın kural, değerlendirici bilgisi düzenleme ve uç kullanıcı sorgulama destekleri sağlanmıştır. Dizge“neden”ve“nasıl”türü sorulara cevap verebilicek, iki değişik açıklama yöntemini içermektedir. US uzman dizge geliştirme ortamı her yönüyle eksiksiz değildir. 59İlerletilebilicek bölümleri olduğu ve bir takım eklemelere gereksinim duyduğu yadsınamaz, ancak uzman dizgeler gibi ayrıntılı çalışmaların yürütülebileceği bir alanda bir çok araştırmaya temel oluşturabilecektir. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY Expert systems are knowledge-based, artiflcal Intelligence systems that aim to model human experts, by using expert knowledge In a domain. It has become one of the main research areas In artificial Intelligence during last few years. A different approach of programming, has been provided to computer world by those studies focused on expert systems. The knowledge that human experts have, and the methods of using this konwledge can have many different models which are usually comlex like any model of the world. As a result of this, for coding and using the expert knowledge, tools, further than traditional programming languages are needed. In this study, the methods used In expert system development tools, have been discussed. A prototype expert system development tool has been designed and Implemented by Prolog programming language on IBM PC microcomputer. In the system that we call US, knowledge representation can be done by using frames, rules, predicates (Prolog) and procedures (of traditional programming languages: Pascal and C). In US rule-based inference mechanisms : backward-chaining, forward chaining and inexact reasonning methods is implemented. Frame based Inference can be done by using both inheritance and demons as well as by using a new technique that we developed which is based on consultation and comparison of frame's contents. Inside US, tools to edit rule and qualifier knowledge and to provide end-user questioning support have been developed by using natural language like interfaces. The system also contains two explanation mechanisms, to answer“why”and“how”kind of questions. It can not be said that US, is a media, which supports everything that a knowledge engineer will need, when solving a real world problem. There still 61remains some parts of it, which can be improved, and some additional parts must be developed, but in a field like expert systems that detailed studies can be carried out, it could be used as a base for many different kinds of researches. 62