Post-fordist teoriler çerçevesinde Türkiye'de küçük ve orta büyüklükte işletmelerin sosyolojik analizi
- Tez No: 159481
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYLÜ DİKEÇLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
164 ÖZET Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki KOBİ'lerin fordizmden post- fordizme geçiş sürecini teorileştiren düzenleme kuramı ve esnek uzmanlaşma kuramı temelinde sosyolojik analizini yapmaktır. Bu amaçla araştırmada öncelikle teorik çerçeveyi oluşturan kuramlar açıklanmış ve bunların analiz araçları gösterilmeye çalışılmıştır. Düzenleme kuramı özellikle az gelişmiş ülkelerdeki durumun, esnek uzmanlaşma kuramı ise KOBİ'lerin post-fordist üretim biçimi içinde nasıl bir yapılanmaya sahip olduklarının ortaya konulmasında kullanılmıştır. Araştırmada Dünya ve Türkiye ekonomisinin belirli dönemlerdeki genel niteliklerine bağlı olarak kapitalist gelişimin çevresel biçimlerinin Türkiye'de aldığı görünümler, KOBİ'lerin gelişimi ve sosyo-ekonomik yapıdaki yeri açıklanmıştır. Ayrıca küçük ve orta büyülükteki işletmelerin post-fordist üretim biçiminin temel özellikleri açısından nerede bulundukları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
165 SUMMARY The aim of this study is, to make the basic sociological analyze of the flexible specialization theory and the regulation theory which theorizes about the transition process from fordism to post-fordism of small and middle sized enterprises in Turkey. For the purpose of this study, the procedures that establish the theoretical frame is explained first and their analytical means are tried to be shown. The flexible specialization theory is established to show what type of structure is used in small and middle sized enterprises's post-fordist reproduction style. In the research, the view the environmental form of the capitalist devolopment in Turkey due to the general characteristics of the world and Turkish economy in certain periods and the development of small and middle sized enterprises and their socio-economic structure has been expressed. On the other hand, the post-fordist reproduction style of small and middle sized enterprises is tried to be determined by their basic characteristics.