Serbest bölgelere sağlanan vergi avantajlarının etkileri ve analizi
- Tez No: 159508
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Serbest bölgeler uluslararası serbest ticaretin gelişimini amaçlayan uluslararası ekonomi politikalarının önemli araçlarından biridir. Ülkeden ülkeye o ülkenin özel ekonomik faaliyetlerine göre farklı tanımlanabilseler de, genel olarak bazı temel özelliklerinin bulunduğu söylenilebilir. Serbest bölgeler; ülkenin siyasi sınırları içinde olmakla beraber gümrük bölgesi dışında sayılan, ülkede geçerli ticari, mali ve iktisadi alanlara ilişkin hukuki ve idari düzenlemelerin uygulanmadığı veya kısmen uygulandığı, sınai ve ticari faaliyetler için daha geniş teşviklerin tanındığı ve fiziki olarak ülkenin diğer kısımlarından ayrılan yerler olarak tanımlanabilir. Serbest bölgelerde sağlanan teşviklerle istisnaların, bu bölgelerdeki yatırım kararlarına etkisi büyüktür. Ülkemizde 15.06.1985 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Serbest Bölgeler Kanunu'nda, 06.02.2004 tarihinde yürürlüğe giren 5084 sayılı“Yatırımların ve istihdamın Teşviki ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”ile vergisel teşvikler açısından yeni düzenlemeler yapılmıştır. Söz konusu değişiklik çerçevesinde anılan Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce serbest bölgede faaliyet ruhsatı almış olan gerçek ya da tüzel kişiler; faaliyet ruhsatı süreleriyle sınırlı olmak üzere, gelir veya kurumlar vergisi istisna ve muafiyetlerinden yararlanmaya devam edeceklerdir. Çalıştırdıkları işçilerin ücretleri üzerinden 2009 yılına kadar gelir vergisi ödemeyeceklerdir. Bölgelerde gerçekleştirdikleri faaliyetleri ile ilgili olarak yaptıkları işlemler nedeniyle doğan her türlü vergi, resim ve harçtan 2009 yılına kadar muaf tutulacaktır. 06.02.2004 tarihinde ve bu tarihten sonra serbest bölge kullanıcısı olan gerçek ya da tüzel kişilerden 177sadece; üretim ruhsatı ile faaliyet gösterenlerin imal ettikleri ürünlerin satışından elde ettikleri kazançları, Avrupa Birliği üyeliğinin gerçekleşeceği yılın vergileme dönemi sonuna kadar gelir veya kurumlar vergisinden muaf olacaktır. Diğer taraftan, 5084 sayılı Kanun ile 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu'nda yapılan düzenlemelerle ilgili olarak Maliye Bakanlığınca çıkarılan 85 seri nolu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği179 ile 7.2.2004 tarihinden önce ruhsat almış kullanıcıların 2009 yılına kadar devam edecek olan vergi istisnalarının ve üretim konusunda ruhsat almış yada alacak serbest bölge kullanıcılarının AB üyeliğine kadar yararlanacağı gelir ve kurumlar vergisi istisnalarının nasıl uygulanacağına dair düzenlemelere açıklık getirilmiştir. Ancak, istisnaların kaldırılması ya da daraltılması sarsılan güvenle birlikte girişimcilerin vergiden değil, ülkeden kaçışına sebep olabilir. Dolayısıyla, sb'de vergi istisnaları kaldırılmadan önce, istisnaların kaldırılması ile sb'de vergilendirilebilir ticari ve sınai faaliyetlerde karşılaşılabilecek ciddi düşüş olasılığı karşılaştırıldıktan sonra (fayda/maliyet analizi yapılarak) uygulamaya geçilmesinin daha yararlı olacağı düşünülmektedir. 179 4 Eylül 2004 tarih ve 25573 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. 178
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Free zones are one of the important means of international economy policies aiming the development of international free trade. Altough they can be defined according to the country's special economic activities from country to country, they can be said ti have some basic characteristics. Free Zones are within the political borders of the country and can be defined as places which are regarded as out of the customs region, in which legal and administrative arrangements aren't applied or applied partially in commercial, financial and economic fields valid in the country and which differ from the other parts of the country physically and in which more comprehensive encouragements are allowed given for the industrial and commercial activities. Encouragements and exceptions provided in the free zones have a big effect on investment decisions in these regions. in Turkey, By the Law No. 5084 on the Encouragement of Investments and Employment and Amendment of Certain Acts, published in 06.02.2004, and came into effect at the same date, new arrangements are made regarding tax incentives on the Free Zones Law No. 3218, dated 15.06.1985. Within framework of the above mentioned arrangements; The real or legal persons that obtained operating licences before the Law No. 5084 (6.2.2004) came into effect; shall continue to benefit from the exemptions of income or corporate taxes within the limits of the period specified in their operating licences, shall not pay the income tax on the wages they pay to their workers until 2009. Shall be exempted from all taxes, levies and duties generated from their activities related to their free zone operations until 2009. Only, the earnings generated from the sales of the goods produced in the zones by the real or legal persons who obtained 179a production licence on 6.2.2004 or after, are exempted from the income or corporate taxes until the end of the taxation period of the year Turkey becomes full member of the European Union. Communique no: 85 on the Corporate Tax issued by the Ministry of Finance, on the arrangements made by the Law no:5084 on Free Zones Law no:3218, was published in the dated September 4th, 2004 and came into effect on the same date. The Communique clarified the arrangements on the application of corporate and income tax exceptions that will continue until 2009 for the users who obtained operating licences before February 7th, 2004 and exceptions that will continue until the EU membership for the free zone users who obtained or will obtain operating licences on production. However, lifting or narrowing the exceptions may lead to escape of enterpreneurs from the country not from the tax as well as losing confidence. So it is thought that it will be more useful to implement after serious fall possibility that may be met in industrial and commercial activities (by advantage/ cost analysis is made) that can be taxed in Free Zones with lifting the exceptions before lifting tax exceptions. 180