4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamındaki ihalelere karşı yapılacak idari başvurular
  1. Tez No: 159507
  2. Yazar: FARUK KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENDER ETHEM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
200 ÖZET Tezin konusunu, 01.01.2003 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 4734 Sayılı Kamu ihale Kanunu Kapsamındaki ihalelerde, ihaleyi yapan idareye yapılan şikayet başvurulan ile KİK'e yapılan itirazen şikayet başvurulan oluşturmaktadır. Bu tez ile, ihalelerle ilgili olarak hangi aşamalarda idarelere şikayet başvurularının yapılabileceği, ihaleyi yapan idarelere başvuru usul ve esasları, KİK'in inceleme yetkisi bulunan ihaleler, itirazen şikayet yoluyla KİK'e başvurunun usul ve esasları, başvuruların incelenme esasları, KİK'in başvuruları karara bağlaması ve kararların uygulanmasına ilişkin esaslar ile özellikle Avrupa Birliği uygulamaları ve direktifleri çerçevesinde bu hususların ele alınması amaçlanmıştır. 4734 sayılı Kanunda ihaleler ile ilgili olarak yargı denetiminden önce, ihaleyi yapan idareye ve Kamu İhale Kurumuna başvuru zorunlu bir unsur olarak düzenlenmiştir. 4734 sayılı Kanun kapsamındaki ihalelere karşı yapılacak idari başvurular ile ilgili olarak uygulama yeni başladığından, bu işlemler sırasında karşılaşılan sorunların neler olduğu, bu sorunların çözümleri önem taşımaktadır. KİK tarafından yayımlanan İhalelere Karşı Yapılacak İdari Başvurulara Ait Yönetmelikteki başvuru usul ve esasları, 4734 sayılı Kanun ve 2571 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu çerçevesinde incelenmiştir. 4734 sayılı Kanunun uygulaması yeni olduğundan bu alanda ortaya çıkan sorunlar ve boşluklar Kamu İhale Kurulu'nun düzenleyici işlemleri doldurulmaya çalışılmakta ise de yargı içtihatları henüz oluşmadığından201 bütünüyle bir istikrar yoktur. Bu istikrarı, yargısal denetimin sağlayacağı düşünülmektedir. KİK'in kuruluşundan itibaren geçen üç yıllık dönemde üzerine düşen görevi yerine getirmede, uygulamayı gözetmede, yönlendirmede ve zorlukları aşmadaki başarısının takdirle anılması gerekmektedir. Ancak, Kurum'un nerdeyse bütün enerjisini ve bilgi birikimini itirazen şikayet yolu ile kendisine intikal eden uyuşmazlıkları çözmek üzerine yoğunlaştırmasının yanı sıra, bir BİO olmanın ana görevi olan düzenleyici işlemler tesisi suretiyle uygulamayı yönlendirme işlevine daha da ağırlık vermesinin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. KİK'in uyması ve gözetmesi kanuni zorunluluk olan yargı içtihatları oluşana kadar, halihazırda mevcut ilk derece yargı kararları ve idare ile isteklilerden gelen dilek, istek ve şikayetleri iyi analiz ederek tesis edeceği düzenleyici işlemlerin ihale işlem ve eylemlerinden uyuşmazlıklara konu olabilecekleri azaltacağı gibi uygulamayı daha da rahatlatacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
202 ABSTRACT The subject of the thesis is the review by contracting entities and review by the Public Procurement Board of the tenders within the scope of Public Procurement Law No. 4734 that entered into force as of 01.01.2003. The aims of the thesis is the determination of the stages at which complaint review applications may be submitted to contracting entities, tenders for which Public Procurement Board is authorized to review, methods and principles of appeals to Public Procurement Board for review, principles of review by Public Procurement Board, decision making process of Public Procurement Board, the principles for application of Public Procurement Board decisions and overview of these issues within the context of EU practices and Directives. In Public Procurement Law No. 4734 application for review by contracting entity and appeal to Public Procurement Authority for tenders is prescribed before the judicial review. Due to the short time period elapsed since the introduction of complaint review procedures for tenders within the scope of Public Procurement Law No. 4734, the determination of problems arising during these procedures and solutions to these problems are essential. Methods and principles of application for review prescribed in the Regulation of Administrative Applications for Review of Tenders published by Public Procurement Authority are analyzed within the context of Public Procurement Law No. 4734 and Administrative Judgment Method Law No. 2571.203 Although the problems and shortcomings arising due to the short time period elapsed since the application of Public Procurement Law No. 4734 are resolved by administrative procedures of the Public Procurement Board, there isn't a stability established due to the lack of judicial case law. It is thought that the stability will be established by judicial review. The success of the Public Procurement Authority in the fulfillment of its duties, the monitoring of applications, the directing and resolving the problems in three years since its establishment should be appraised. However, the Authority as an independent administrative body should focus on guiding of applications through regulatory procedures as well, instead of intensifying the work on resolving of appeals for review procedures. The final outcome of this study is that, Public Procurement Authority can decrease the circumstances leading to complaints and relieve the application through regulatory procedures based on a detailed analysis of currently existing decisions of courts of first instance and feedbacks of contracting entities and economic operators until the accumulation of judicial case law which the Public Procurement Authority will abide by and monitor.