Boş göz içeren olağanlık tablolarının analizinde kullanılan tahmin ve test yöntemlerinin bazı özellikleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 15953
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET CUDİ OKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
xii ABSTRAKT Bu çalışmada Multinom örnekleme Modeline göre oluşturulan iki ve üç boyutlu olağanlık tablolarının boş göz içermesi durumunda Logaritmik Doğrusal Modeller yardımıyla analizinde ortaya çıkan bazı sorunlar incelenmiştir. Bunlardan ilki sıfır hipotezindeki modelin testidir. Bu amaçla ilgili modele göre tablolar türetilerek, oluşturulan tabloların hipotezdeki modele uyumu iyi-uyum istatistikleri ile test edilmiş ve simulasyon denemeleri yapılarak iyi-uyum istatistiklerinin 1. tip hata tahminleri incelenmiştir. İkinci olarak Doymuş Model parametre tahminlerine ait standardize değerler ele alınarak, boş gözlerin bu standar dize değerlerin dağılış ve varyansı üzerine etkileri araştırılmıştır. ABSTRACT In this study, two- and three-dimensional contingency tables have been formed according to multinomial sampling model. Some problems which arise in the analysis of sparse contingency tables were examined by the help of log- linear models. The first problem is testing the model fit for the null hypothesis. Contingency tables corresponding to certain models were generated by simulation. Goodness of fit
Özet (Çeviri)
xii ABSTRAKT Bu çalışmada Multinom örnekleme Modeline göre oluşturulan iki ve üç boyutlu olağanlık tablolarının boş göz içermesi durumunda Logaritmik Doğrusal Modeller yardımıyla analizinde ortaya çıkan bazı sorunlar incelenmiştir. Bunlardan ilki sıfır hipotezindeki modelin testidir. Bu amaçla ilgili modele göre tablolar türetilerek, oluşturulan tabloların hipotezdeki modele uyumu iyi-uyum istatistikleri ile test edilmiş ve simulasyon denemeleri yapılarak iyi-uyum istatistiklerinin 1. tip hata tahminleri incelenmiştir. İkinci olarak Doymuş Model parametre tahminlerine ait standardize değerler ele alınarak, boş gözlerin bu standar dize değerlerin dağılış ve varyansı üzerine etkileri araştırılmıştır. ABSTRACT In this study, two- and three-dimensional contingency tables have been formed according to multinomial sampling model. Some problems which arise in the analysis of sparse contingency tables were examined by the help of log- linear models. The first problem is testing the model fit for the null hypothesis. Contingency tables corresponding to certain models were generated by simulation. Goodness of fitX11X of these models to the simulated contingency tables were tested by goodness-of-fit tests such as Pearson statistic, likelihood ratio statistic and Freeman-Tukey statistic. Then the estimated values of type I error of goodness-of-fit tests were examined. The standardized values of the es timated parameters of saturated models were also considered and the effects of the sparse cells on the distribution and variance of these standardized values were investigated.