Mikrobilgisayarlar arasında hızlı iletişim sağlayan bir arabirim mesaj işlemcisinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 15954
  2. Yazar: VEDAT KAVALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURHAN TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ABSTRACT Bu çalışmanın amacı, Dağıtık Gerçek Zamanlı ve Çok Görevli (Distributed Real-Time, Multl Tasking) İşletim sistemlerine sahip çok İşlemcili sistemlerde, mlkroişlemciler arasında yüksek hızda ve güvenilirlikte iletişim yapabilen bir Arabirim Mesaj îşlemclslnlnin (Interface Message Processor.IMP) gerçekleştirilmesidir. Gerçekleştirilen Arabirim Mesaj İşlemcisi anabilglsayardan (Host. Computer) bağımsız olmakla birlikte gerekli performans ölçümlerinin yapılabilmesi amacıyla IBM PC/XT/ AT veya bunlara uyumlu mikrobilgisayarlar arasında İletişim yapabilecek bir Yerel Ağ İletişim Kaxh (Expansion Local Network Card) niteliğindedir. Anabilgisayarlar arası iletişim; halka (ring) topolojisinde, paralel olarak ve paket anahtarlamalt veri iletimi yapacak şekilde tasarlanmıştır. ABSTRACT The purpose of this study is to develop an Interface Message Processor, (IMP) which provides reliable and high speed communications between microprocessors in multiprocessor systems which have Distributed Real-Time, Multi Tasking operating systems. Although the designed MP is independent of Host Computer in principle, the implementation is done as an Expansion Local Network Card which can provide communications between IBM PC/XT/ AT or compatible microcomputers. The communications between host computers uses a ring topology for parallel and packet switched data transfer.
Özet (Çeviri)