Eğitim fakültelerinde ortak ders olarak okutulan yabancı dil derslerinde öğrencilerin bilişsel hazırbulunuşluk düzeylerinin akademik başarıya etkisi
The effects of students' cognitive readiness on their academic accomplishment in foreign language courses in the faculties of education
  1. Tez No: 159543
  2. Yazar: MENDERES ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu çalışma ile Eğitim fakültelerinde ortak ders olarak okutulan yabancı dil derslerinde öğrencilerin yabancı dil bilişsel hazır bulunuşluk düzeylerinin akademik başarılarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın evreni, Kırşehir Eğitim Fakültesi'nde okuyan öğrencilerdir. Çalışmanın örneklerini ise 1. sınıfta okuyan öğrencilerden random yolla seçilen 176 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma, betimsel tarama modellerinden, ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, araştırmacı tararından geliştirilen Yabancı Dil Bilişsel Hazır bulunuşluk İlk Testi ve Akademik Başarı Son Testi İle toplanmıştır. Ölçeğin iç güvenirlik katsayısı 0,87 olarak hesaplanmıştır. Verüerinin analizinde Aritmetik Ortalama, Standart Sapma, Tek Yönlü Varyans Analizi, Scheffe Testi ve t Testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; 1. Öğrencilerin cinsiyetleri ile yabancı dil hazır bulunuşluk düzeyleri arasında anlamlı fark vardır. Bu fark kız öğrenciler lehinedir. 2. Öğrencilerin cinsiyetleri ile yabancı dil başarı arasında anlamlı fark vardır. Bu fark kız öğrenciler lehinedir. 3. Öğrencilerin üniversitede okudukları ana bilim dalı ile yabancı dil hazır bulunuşluk düzeyleri arasında anlamlı fark vardır. Bu fark Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı'nda okuyan öğrenciler lehinedir. 4. Öğrencilerin üniversitede okudukları ana bilim dalı ile yabancı dil başarılan arasında anlamlı fark vardır. Bu fark Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı'nda okuyan öğrenciler lehinedir. 5. Öğrencilerin devam ettiği orta öğretim kurumunda hazırlık okuyup okumadıkları ile yabancı dil hazır bulunuşluk düzeyleri arasında anlamlı fark vardır. Bu fark hazırlık okuyan öğrenciler lehinedir.u 6. Öğrencilerin devam ettiği orta öğretim kurumunda hazırlık okuyup okumadıkları ile üniversitedeki yabancı dil başarılan arasında anlamlı fark vardır. Bu fark hazırlık okuyan öğrenciler lehinedir. 7. Öğrencilerin orta öğrenim dönemindeki yerleşim yerleri ile yabancı dil hazırbulunuşluk düzeyleri arasında anlamlı fark yoktur. 8. Öğrencilerin anne ve babalarının eğitim durumu ile yabancı dil hazırbulunuşluk düzeyleri arasında anlamlı fark vardır. Bu fark anne ve babası lise ve üniversite mezunu olan öğrenciler lehinedir. 9. Öğrencilerin ailelerinin gelir durumları ile yabancı dil hazırbulunuşluk düzeyleri arasında anlamlı fark vardır. Bu fark gelir düzeyi yüksek olan ailelerin çocukları lehinedir. 10. Öğrencilerin ailelerinin gelir durumları ile yabancı dil basanları arasında anlamlı fark vardır. Bu fark gelir düzeyi yüksek olan ailelerin çocuklan lehinedir. 1 1. Öğrencilerinin ortak zorunlu ders olarak okuduğu yabancı dil derslerindeki yabancı dil hazırbulunuşluk düzeyleri ile yabancı dil başanlan arasında anlamlı bir ilişki vardır, yabancı dil hazırbulunuşluk düzeyleri yüksek olan öğrenciler akademik açıdan daha başanlıdırlar.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study, the readiness of the students in foreign language courses in the faculties of education and the relationship between readiness and achievement were investigated. The universe of the study is the students in Kırşehir Faculty of Education. The sample of the research was composed of 176 Freshman students who were randomly chosen among the ones studying in Kırşehir Faculty of Education. In the study, test-after test investigation pattern was used. The data were obtained through“ The Scale of Readiness and Achievement Level of Students in Foreign Language”which was prepared by the researcher. The Alpha Internal Consistency Coefficient for the scale was calculated as 0,87. While analyzing the data, Arithmetic mean, Standard deviation, Variance Analysis, Scheffe Test and T- Test were used. According to the findings; 1. There is a significant relationship between the sexes of the students and their readiness. The difference is in female students' favour. 2. There is a significant relationship between the sexes of the students and their academic achievement. The difference is in female students' favour 3. There is a significant relationship between the departments of the students at faculty and their readiness. The difference is in Science Teaching Department students' favour 4. There is a significant relationship between the departments of the students and their achievement in foreign language course. The difference is in Science Teaching Department students' favour 5. There is a significant relationship between the students who attend to preparatory classes or not and their readiness. The difference is in preparatoryIV classes attended students' favour. 6. There is a significant relationship between the students who attend to preparatory classes or not and their achievement. The difference is in preparatory classes attended students' favour. 7. There is no significant relationship between the accommodation of the students in high school and their readiness. 8. There is a significant relationship between the education level of the students' parents and their children's readiness. The difference is in high school and university graduated parents' children's favour. 9. There is a significant relationship between the income level of the students' parents and their children's readiness. The difference is in high income level of the parents' children's favour. 10. There is a significant relationship between the income level of the students' parents and their children's achievement. The difference is in high income level of the parents' children favour. 11. There is a significant relationship between the readiness level of the students and their academic achievement. The difference is in ready students' favour.