Ortaöğretim kurumları müdürlerinin vizyon geliştirme rolleri (Kastamonu ili merkez ilçe örneği)
Vision developing roles of the high-school principals (case study: Kastamonu, the central province )
- Tez No: 159542
- Danışmanlar: PROF.DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Kastamonu ili merkez ilçede bulunan 11 ortaöğretim kurumunda görevli okul müdürlerinin vizyon geliştirme rollerim gösterme düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2004-2005 Eğitim- Öğretim yılında Kastamonu ili merkez ilçede bulunan ortaöğretim kurumlarında görevli öğretmenler oluşturmaktadır. Öğretmenlere, müdürlerinin vizyon geliştirme rollerine ilişkin sorular içeren bir anket uygulanmıştır. Anketin güvenilirliğinin belirlenmesi için 45 öğretmene anket uygulanmıştır. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgilere, ikinci bölümde ise müdürlerin vizyon geliştirme rollerine ilişkin 32 soruya yer verilmiştir. Araştırmada toplam 387 anket uygulanmış 59 anket geri alınamamış,73 anket kuralına uygun doldurulmadığı için değerlendirmeye alınamamıştır. Toplam 255 anket değerlendirmeye alınmıştır. Öğretmenlerin kişisel özellikleri frekans ve yüzde ile çözümlenmiştir. Ortaöğretim kurumu müdürlerinin vizyon geliştirme rollerine ilişkin olarak öğretmenlerin cinsiyet, eğitim düzeyi ve hizmet sürelerine göre görüşleri arasında anlamlı fark olup olmadığı One- Way Anova tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir: 1. Ortaöğretim kurumu müdürlerinin vizyon geliştirme rollerini gösterme düzeylerine ilişkin olarak, öğretmenlerin cinsiyetlerine göre görüşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmamaktadır.2. Ortaöğretim kurumu müdürlerinin vizyon geliştirme rollerini gösterme düzeylerine ilişkin olarak, öğretmenlerin eğitim düzeylerine göre görüşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmamaktadır. 3. Ortaöğretim kurumu müdürlerinin vizyon geliştirme rollerini gösterme düzeylerine ilişkin olarak, öğretmenlerin hizmet sürelerine göre görüşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study,“vision developing roles”of school principals who are on duty at 1 1 different higher-education institutions in the central province of Kastamonu are examined. A group of teachers who taught at high-school in Kastamonu during the 2004-2005 Education year constitute the population at the study. Each of these teachers were given a questionnaire including questions related to the vision developing roles of the school principals. In order to determine its validity and reliability, the questionnaire was applied to 45 teachers. The questionnaire is made up of two separete parts. The former includes the personal data and the latter which inloves 32 items is related to the vision developing roles of the school principals. Throughout the study, 387 questionnaire in total were earried out and 255 of these were taken into assessment. Personal characteristics of the teachers were analyzed by frequency and percentage.“One- Way Anova”technique was implemented in order to analyze whether or not the teachers perceptions of the principals“vision developing roles show significant differences paralel with the teachers”sex, level of education or seniority. The findings of the study are as follows: 1- There seems to be no meaningful differences between the teachers“opinions concerning the vision developing roles of the high-school principals and the teachers”genders.IV 2- There seems to be no meaningful differences between the teachers“opinions concerning the vision developing roles of the high-school principals and the teachers”levels of education. 3- There are differences between the teachers“opinions concerning the vision developing roles of the high-school principals and the teachers”seniority in teaching profession.