İsmail Fazıl Paşa'nın (Cebesoy) hayatı, askeri ve siyasi faaliyetleri
- Tez No: 159589
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ismail Fazıl Paşa'nın hayatı, askeri ve siyasi faaliyetleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Osmanlı Devleti'nin çöküş döneminde ve modern Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temellerinin atıldığı sürece tanıklık eden ismail Fazıl Paşa'nın yaşamı yakın tarihimizin aydınlatılması açısından çok önemlidir. Osmanlı Devleti'nin çöküş sürecinde gerçekleşen olaylara bizzat tanıklık eden ismail Fazıl Paşa 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşına ve Balkan Savaşlarına katılmış ve bu savaşlarda askeri alanda bir çok başarıya imza atmıştır. Ayrıca, Milli Mücadelenin başlangıcından itibaren Mustafa Kemal Paşa'nın yanında bulunarak, Milli Mücadele'ye destek verip“milli iradenin”oluşmasına büyük katkılar sağlamıştır. 119
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research ismail Fazıl Pasha's life, his military and political activities have been tried to be examined. The life of Ismail Fazıl Pasha, who witnessed the collapse period of the Ottoman Empire and the process of the foundation of the basis of modem Turkish Republic, is crucially important to enlighten our recent history. Ismail Fazıl Pasha witnessed personally by living the events happened in the process of collapse of the Ottoman Empire. He had participated both in the 1 877-78 Ottoman-Russian War and Balkan Wars, and achieved a lot of successes in military field in those wars. Moreover, since the beginning of the national independence war he took his place right with Mustafa Kemal Pasha, by supporting the national independent movement he provided significant contributions to the realization of the national will. 120