Vakıfların denetimi ve mali tabloların konsolidasyonu
  1. Tez No: 159588
  2. Yazar: NİHAL ÇİĞDEM ERGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YÜNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Piyasanın kar amacı gütmeksizin kamu görevlerine katılımını örgütlendiren üçüncü sektörün temel öğesi vakıflardır. Vakıf kurumunun temel ilkeleri; belirli bir amaca sahip olması, malvarlığının amacını gerçekleştirebilecek büyüklükte olması, kar paylaşma amacının bulunmaması ve gelirlerini kamu yararına harcamasıdır. Vakıf muhasebe sistemi, vakıf faaliyetlerinin kaydedilip sınıflandırılarak mali tablolar aracılığıyla ilgililere sunulmasına hizmet eder. Mali tabloların nasıl sunulması gerektiği TMS-1 Tinansal Tabloların Sunuluşu Standardımda ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Finansal tablolar öncelikle anlamlı, gerçeğe uygun, güvenilir olmalıdır. Muhasebenin tam açıklama kavramı, finansal raporlardan yararlanacak kişi ve kuruluşların doğru karar vermelerine yardımcı olacak ölçüde yeterli, açık ve anlaşılır olmasını ifade eder. Sosyal amaçlı gönüllü kuruluşlar olan vakıfların kişisel çıkarlar için istismar edilmelerini önlemek ve ekonomik hayatta yer alan her iktisadi kuruluşta olduğu gibi vakıfların ve iktisadi işletmelerinin kuruluş amaçları doğrultusunda işleyişini sağlamak ancak sağlıklı mali bilgiler elde edebilmek ve etkin bir denetim ile sağlanabilir. Ülkemizde vakıflar çeşitli kuruluş ve kişilerce dış denetime tabi tutulduğu gibi kendi denetim organları tarafından da denetlenmektedirler. Ancak bu denetimler daha çok vakıf malvarlığının amaç doğrultusunda harcanıp harcanmadığının tespiti için yapılmakta olan bir uygunluk denetiminden öteye gidememektedir.Sağlıklı mali bilgiler elde edebilmek ve etkin bir denetimin yolu vakıf tüzel kişiliği, iktisadi işletmeleri ve bağlı ortaklıklarının faaliyet sonuçlarının birlikte anlamlı bir şekilde ifade edilerek değerlendirilebilmesi ile mümkün olabilir. TMUDESK tarafından yayınlanan TMS-5“Konsolide Finansal Tablolar”Standardı vakıf mali tablolarına uygulandığı takdirde vakıflar ile ilgili doğru ve güvenilir mali bilgiler elde edilebilecektir. Vakıf; vakıf tüzel kişiliği, vakıf iktisadi işletmeleri, bağlı ortaklık ve iştirakleri ile bir bütündür. Bütünü oluşturan parçaların tek başlarına bütün hakkında sağlıklı, güvenilir, doğru ve gerçek bilgi vermesi mümkün değildir. Vakıf tüzel kişiliğinin mali tablolarının; iktisadi işletmeleri, bağlı ortaklık ve yönetiminde söz sahibi olduğu iştiraklerinin mali tablolarından ayrı olarak sunulması ve denetlenmesi halinde muhasebenin tam açıklama kavramı ve mali tabloların sunuluş amaçlarına maksimum hizmet etmeleri beklenemez. Tez çalışmasında konsolidasyon uygulamasının vakıf mali tablolarının gerçek, eksiksiz, sağlıklı, güvenilir ve ihtiyaca uygun olarak sunulmasını sağlayacağı ve vakıfların bu mali tablolar aracılığıyla denetlenmesi halinde etkin bir denetim sağlanabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Foundations are the fundamental constituent of the third sector organizing the market to participate public sectors without profit seeking. The basic principles of foundations are; to have a determined objective, to have a proper amount of assets in order to realize its objective, to be non-profit organization and to spend its revenue for public interest. The accounting system of foundation serves to offer the foundation's activities to the persons concerned through fiscal statements by enrolling and also classifying. The way to present the financial statements is enlightened in details in TMS-1 * The Standard For The Presentation of Financial Statements'. Financial statements should be -first of all- meaningful, realistic and reliable. The concept of the 'full statement' of the accounting, expresses that financial reports should be sufficient, apparent and understandable in order to help individual persons and institutions to decide correctly. To have an effective auditing and to reach sound financial informations is the only way to prevent the foundations, social-aimed voluntary organizations, from being exploited for personel-interest and to ensure their working towards the establihment objectives of foundations and economic enterprises - as all of the economic associations taking place in economic life. In our country, foundations have two-dimensional auditing system. One of them is to have an audit by various organizations and individuals, named as 'external auditing'. The other is to have an audit machinery of which is realized by self-auditing organs. But these auditing systems are not sufficient because of the fact that they would only be the conformity auditingdetermining whether the assets of the foundations expends for the end or not. It can only be possible for getting sound financial information and having an effective supervision to evaluate the consequences of activities of juristic personality of foundations, economic enterprises and joint-corporation in the way of expressing meaningly and together. If the TMS-5 The Standards of Consolidated Financial Statements -published by TMUDESK is implemented to the financial statements of foundations, it will be possible to get correct and reliable financial information. Foundations are complete institutions which consist of juristic personality of foundations, economic enterprises of foundations and joint- corporations. It is impossible for the each fragment of the total to give sound, reliable, correct and real information about the total on its own. The financial statements of the jurisdic personality of foundations are not be expected to serve at a maximum level to the objectives of 'the full statement concepf of accounting and presentation of financial statements in the event that the financial statements of its economic enterprises, joint- corporations and the participations are presented and audited separately. It is achieved that in this thesis; the implementation of consolidation provide the presentation of the financial statements of foundations completely, safely, confidently. This study also brings out the fact that if a foundation has an auditing system through consolidated financial statements there will be an efficient auditing machinery.