Lise 2. sınıftaki öğrencilerin ısı ve sıcaklık konusundaki yanlış kavramların belirlenmesi ve yapılandırıcı yaklaşımın yanlış kavramların giderilmesi üzerine etkisi
The determination of misconceptions of high school first year students related to heat and temperature and the effect of contructivist approach in their elimination
  1. Tez No: 159605
  2. Yazar: TUNCAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı lise 2. sınıftaki öğrencilerin ısı ve sıcaklık konusundaki yanlış kavramalarını belirlemek ve öğrencilerin konuyla ilgili ön bilgilerini, mantıksal düşünme yeteneklerini ve bilimsel işlem becerilerini kontrol altına alarak, yanlış kavramalarını gidermede yapılandırıcı yaklaşım ile geleneksel öğretim yaklaşımının etkilerini karşılaştırmaktır. Araştırma Kastamonu-Merkez ilçesi, Göl Anadolu Öğretmen lisesindeki iki lise 2. sınıf şubesinde toplam 47 öğrenci üzerinde yapıldı. Isı ve sıcaklık konusu 2005-2006 öğretim yılı güz döneminde 2 hafta süreyle iki sınıftan birinde (kontrol gurubu) geleneksel öğretim metoduna, diğerinde (deney gurubu) yapılandırıcı yaklaşıma göre işlendi. Araştırma deseni olarak öntest-sontest-kontrol gurubu deseni kullanıldı. Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi, Bilimsel İşlem Beceri Testi, Isı ve Sıcaklık ile ilgili Kavram Testi öntest ve sontest (öğretimden önce ve sonra) olarak uygulandı. Öğretimin ardından Isı ve Sıcaklık ile ilgili seçilen toplam 10 öğrenciyle ısı ve sıcaklık hakkındaki düşüncelerini derinlemesine belirlemek amacıyla her biri 20-30 dakika süren mülakatlar yapıldı. Araştırma sonunda Lise 2. sınıf öğrencilerinin ısı ve sıcaklık konusunda birçok yanlış kavramasının olduğu tespit edildi. Mantıksal düşünme Yeteneği ' Testi ve Bilimsel İşlem Beceri Testi kontrol altına alındığında öğrencilerin yanlış kavramalarının giderilmesinde geleneksel öğretim yaklaşımı ile yapılandırıcı yaklaşımın etkileri arasında statiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görüldü Öğrencilerin ön bilgilerinin ve cinsiyetin ısı ve sıcaklık konusunun kavranmasında anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The purpose of this study is to determine the misconceptions of the students related to temperature and heat and compare the constructivist and the traditional expository approaches in their elimination controlling the variables such as the pre knowledge, logical thinking capacities and scientific processing skills of the students The study was carried out on 47 10th grade students studying in Göl Anatolian Teacher High school located in Merkez town of Kastomonu province. The topic of temperature and heat was given using the traditional method in one class ( control group) and the constructivist approach in the other (experimental group) for two weeks in 2005-2006 academic year. The pattern used in the study was pre test- final test pattern. The students were subjected to logical thinking test, scientific processing test, conceptual test fro the temperature and n heat as the pre and the final tests.After thee teaching process there were ten students chosen for the 10-20 minute interviews in order to determine their detailed opinions about heat and temperature. The study revealed that 10 grade students have so many misconceptions related to heat and temperature. Keeping the logical thinking capacity and scientific processing skills of the students constant it was determined that there were statistically significant differences between the two teaching approaches. It was observed that the pre knowledge and the gender of the students had a statistically significant effect on the perception of heat and temperature concepts (p < 0,05).