Osmanlı dönemi Türk parlementosu: Kuruluşu, çalışmaları, işleyişi
- Tez No: 159604
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ'ER TÜRKÖNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
138 institution is a tradition like parliament's working style or not rather than how it was passes to Constitutional Monarchy Administration; this tradition's place in the modernization's process; in another word it's role were being discussed while it carried Ottoman Government to the system which had a parliament, a constitutional monarchy regime. In this respect, 1877 parliament's appearance, legislation activity; working method; but before them that Ottoman province administration's contribution to parliament were certain since classic; inspections of institution's evolution also formed the axis of this work. Progress in Tanzimat Period makes the basis of parliament generally. As politically; that people began to participate in the administration, initially First steps that aimed at realizing“representative”through administrative councils and muhasallik councils caused to begin to develop democracy culture in this kind of environment. In this respect until this period, it is possible to lengthen the evolution of parliament in Turkey As a result, ideas that Ottoman Parliament was lack of certain tradition and was appeared with the result of only imitating the East are lack of supports and are unjust accusations. It is a reality that this Council was weak against the organ that padishah shaped directly. On the other hand ideas are not true that the council which was quite weak against Padishah, Ayan Meclisi, Heyet-i Vükela, Şura-yı Devlet was lack of tradition and hadn't discussion culture. Moreover Ottoman's attempt that can be considered successful is important after the unsuccessful experiences in the countries in the Europe except from England and France and when this kind of constitution wasn't mentioned in the countries like Russia and Iran. But this first experience of legislation continued nearly one year and had been closed on 14 February 1878.136 meşruti bir rejime taşırken oynadığı rol tartışılmıştır. Bu bakımdan da çalışmanın eksenini 1877 parlamentosunun görünümü, yasama faaliyeti, çalışma usulü; ama bunların öncesinde Osmanlı eyalet idaresinin klasik dönemden beri var olan ve parlamento geleneğimize katkısının şüphesiz olduğu, kurumlarının evriminin incelenmesi oluşturmuştur. Tanzimat dönemde atılan adımlar ülkemizdeki parlamento kurumunun gelenek olarak temelini oluşturur. Siyasal anlamda, halkın yönetime katılmaya başlaması anlamında; öncelikle idare meclisleri ve muhassıllık meclisleri aracılığı ile "temsirin gerçekleştirilmesine yönelik atılan ilk adımlar, demokrasi kültürümüzün böyle bir ortamda filizlenmeye başlamasına yol açmıştır. Bu bakımdan Türkiye'de parlamentonun evrimini bu devre kadar uzatmak mümkündür. Sonuç olarak, Osmanlı parlamentosunun belli bir gelenekten yoksun olduğu ve sadece Batı'ya öykünmenin bir sonucu olarak ortaya çıktığı yönündeki düşünceler, belli bir dayanaktan yoksun ve haksız ithamlardır. Bu meclisin doğrudan padişah tarafından teşekkül ettirilen organların karşısında zayıf kaldığı bir gerçektir. Buna karşılık Padişah, Ayan Meclisi, Heyet-i Vükela, Şura-yı Devlet karşısında çok güçsüz kalan bu meclisin bir gelenekten yoksun olduğu, bir tartışma kültürünün olmadığı yönündeki düşünceler de doğru değildir. Kaldı ki İngiltere ve Fransa dışında Avrupa'daki diğer bazı başarısız deneyimlerden sonra; hatta Rusya ve Iran gibi ülkelerde böyle bir yapının esamesi bile okunmazken Osmanlı Devleti'nin başarılı sayılabilecek bu girişimi önemlidir. Ancak bu deneyim, yaklaşık bir yıl sürmüş ve 19 Mart 1877 tarihinde açılan parlamento, 14 Şubat 1878 tarihinde de tatil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
136 meşruti bir rejime taşırken oynadığı rol tartışılmıştır. Bu bakımdan da çalışmanın eksenini 1877 parlamentosunun görünümü, yasama faaliyeti, çalışma usulü; ama bunların öncesinde Osmanlı eyalet idaresinin klasik dönemden beri var olan ve parlamento geleneğimize katkısının şüphesiz olduğu, kurumlarının evriminin incelenmesi oluşturmuştur. Tanzimat dönemde atılan adımlar ülkemizdeki parlamento kurumunun gelenek olarak temelini oluşturur. Siyasal anlamda, halkın yönetime katılmaya başlaması anlamında; öncelikle idare meclisleri ve muhassıllık meclisleri aracılığı ile“temsirin gerçekleştirilmesine yönelik atılan ilk adımlar, demokrasi kültürümüzün böyle bir ortamda filizlenmeye başlamasına yol açmıştır. Bu bakımdan Türkiye'de parlamentonun evrimini bu devre kadar uzatmak mümkündür. Sonuç olarak, Osmanlı parlamentosunun belli bir gelenekten yoksun olduğu ve sadece Batı'ya öykünmenin bir sonucu olarak ortaya çıktığı yönündeki düşünceler, belli bir dayanaktan yoksun ve haksız ithamlardır. Bu meclisin doğrudan padişah tarafından teşekkül ettirilen organların karşısında zayıf kaldığı bir gerçektir. Buna karşılık Padişah, Ayan Meclisi, Heyet-i Vükela, Şura-yı Devlet karşısında çok güçsüz kalan bu meclisin bir gelenekten yoksun olduğu, bir tartışma kültürünün olmadığı yönündeki düşünceler de doğru değildir. Kaldı ki İngiltere ve Fransa dışında Avrupa'daki diğer bazı başarısız deneyimlerden sonra; hatta Rusya ve Iran gibi ülkelerde böyle bir yapının esamesi bile okunmazken Osmanlı Devleti'nin başarılı sayılabilecek bu girişimi önemlidir. Ancak bu deneyim, yaklaşık bir yıl sürmüş ve 19 Mart 1877 tarihinde açılan parlamento, 14 Şubat 1878 tarihinde de tatil edilmiştir.138 institution is a tradition like parliament's working style or not rather than how it was passes to Constitutional Monarchy Administration; this tradition's place in the modernization's process; in another word it's role were being discussed while it carried Ottoman Government to the system which had a parliament, a constitutional monarchy regime. In this respect, 1877 parliament's appearance, legislation activity; working method; but before them that Ottoman province administration's contribution to parliament were certain since classic; inspections of institution's evolution also formed the axis of this work. Progress in Tanzimat Period makes the basis of parliament generally. As politically; that people began to participate in the administration, initially First steps that aimed at realizing ”representative" through administrative councils and muhasallik councils caused to begin to develop democracy culture in this kind of environment. In this respect until this period, it is possible to lengthen the evolution of parliament in Turkey As a result, ideas that Ottoman Parliament was lack of certain tradition and was appeared with the result of only imitating the East are lack of supports and are unjust accusations. It is a reality that this Council was weak against the organ that padishah shaped directly. On the other hand ideas are not true that the council which was quite weak against Padishah, Ayan Meclisi, Heyet-i Vükela, Şura-yı Devlet was lack of tradition and hadn't discussion culture. Moreover Ottoman's attempt that can be considered successful is important after the unsuccessful experiences in the countries in the Europe except from England and France and when this kind of constitution wasn't mentioned in the countries like Russia and Iran. But this first experience of legislation continued nearly one year and had been closed on 14 February 1878.