Soğuk savaş öncesi ve sonrası Türk dış politikasının karşılaştırmalı incelenmesi
  1. Tez No: 159611
  2. Yazar: İRFAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CANAN ATEŞ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
155 ÖZET Türkiye Cumhuriyeti Devleti, I. Dünya Savaşı sonrasında fiilen bitirilen Osmanlı imparatorluğunun yerine, dönemin sömürgeci ve hegemon güçlerine karşı ilk ve tek kurtuluş savaşı sonucunda bağımsızlığını kazanarak, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile uluslararası arenada saygın yerini almıştır. Türkiye, II. Dünya Savaşı sonuna kadar ulusal çıkarları doğrultusunda bir dış politika izlemiştir. 1923-1945 yıllan arasında, uluslararası siyasi, ekonomik ve askeri koşulları kendi politik hedefleri açısından değerlendiren, yönlendiren ve kullanan Türkiye, hiç bir devlet ile silahlı çatışmaya girmeden diplomasinin tüm olanak ve araçlarını kullanarak dış ilişkilerini yürütmüş ve sorunlarını çözmüştür. Soğuk Savaş sürecinde Türkiye ABD liderliğindeki Batı bloğunun SSCB liderliğindeki Doğu bloğu karşıtı politika doğrultusunda bir dış politika izlemiştir. Bu süreç, Türkiye'nin savunma, politika, ekonomi ve eğitim alanlarındaki hedeflerini ve yapılanmasını Batı bloğu çerçevesinde geliştirmesi sonucunu doğurmuştur. 1980'li yıllardan itibaren Batı'nın Doğu'ya karşı siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel üstünlüğünün belirginleşmesi ile başlayan Soğuk Savaş sonrası süreçte Türk dış politikası ulusal çıkar özünü kaybederek, tutarsız ve saygın olmayan bir sürece girmiştir. Tarihi, etnik, kültürel, ekonomik bağ ve çıkarlarının bulunduğu, Balkan, Kafkas, Türk cumhuriyetleri ve Ortadoğu bölgelerinde, Türkiye'nin bölge dışı güçlerin politikaları doğrultusunda hareket ettiği gözlemlenmektedir. Türkiye'nin izlediği edilgen dış politika ve iç yansımaları Türkiye'nin ulusal çıkarlarına aykırıdır. Mevcut uluslararası ve bölgesel koşullar devam ettiği sürece yürütülen Türk dış politikası Türkiye'nin refahı ve güvenliği için bir tehdit oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
156 ABSTRACT Winning the first only independence war against the emperyalist and hegemon states of the time, Republic of Turkey replaced Ottoman Empire, actually ceased to exist after Worl War I, and became a respected member of the international world upon the Lozan Peace Treaty signed on 24 July 1923. Turkey implemented a foreign policy in line with her own national interests until the end of World War II. Turkey assessed, directed and used international politic, economic and military situations according to her own political objectives From 1923 through 1945. During this period, Turkey executed her foreign relations by using all diplomatic opportunities and means without engaging in any armed conflicts with any states. During the Cold War Turkey followed a foreign policy in line with the anti-East policy of the West lead by USA against the East lead by USSR, which resulted in shaping her defense, politic, economic and educational objectives and institutions under the West. Since the beginning of post-Cold War, which started with the West's political, economical, military and cultural victory over the East in the 1980s, Turkey has carried out an unstable and disrespected foreign policiy, losing its focus of national interest. It is observed that Turkey has been acting according to the national interests of the foreign powers in the Balkans, Caucasus, Turkic Republics and Middle East where her historic, ethnic, cultural and economical ties and interests lie. The passive foreign policy of Turkey and its in-country reflections are against the Turkey's national interests. As long as the present international and regional situations continue, the post-Cold War foreign policy of Turkey poses a serious threat to her security and national unity.