20. yüzyıl başlarında İngiltere'nin Ortadoğu politikası
- Tez No: 159625
- Danışmanlar: PROF.DR. HALE ŞIVGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
İngiltere'nin 20. yüzyıl başlarındaki Ortadoğu politikasını ortaya koymaya çalışan bu tez, bir giriş, üç ana bölüm, sonuç ve bibliyografyadan oluşmaktadır. İlk bölümde ingiltere'nin 1878'de Kıbrıs'ı işgalinden itibaren Birinci Dünya Savaşı'na kadar olan Ortadoğu politikası ve İngiltere'nin bu dönemde Ortadoğu'da diğer devletlerle olan mücadelesi, ele alınmıştır. İkinci bölümde, Birinci Dünya Savaşı döneminde İngiltere'nin Ortadoğu'daki faaliyetleri, bu dönemde azınlıklar üzerindeki İngiltere'nin etkisi ve Ortadoğu'ya yerleşme çabalarına yer verilmiştir. Son bölümde ise Birinci Dünya savaşı sonunda Ortadoğu ve İngiltere'nin bu dönemde Ortadoğu'nun şekillenmesindeki rolü üzerinde durulmuştur. Böylece bu tezde, Ortadoğu'nun bugünkü şeklini almasında İngilterenin etkisi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis which tries to reveal the politics of England on the Middle East at the beginning of the 20 th century, consist of a preface, three main chapters and bibliyography. In the first chapter, the Middle East politics of England from 1878 to World War I and its struggle in this area with other governments are considered, in the second chapter, the activities of England in the Middle East during World War I, the influence of England on minorities and the efforts of England to settle down in the Middle East are discussed, in the last chapter at the end of the World War I the role of England and the Middle East on taking on a shape of the Middle East is explained. İn this way, in this thesis the influence of England on taking Middle East's present shape is mentioned.