SPK veTMS hedeflerindeki farklılıkların temel mali tablolara yansıması, uyumlaştırılması ve buna ilişkin bir örnek uygulama
- Tez No: 159624
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
182 ÖZET Bu çalışmada, temel malî tabloların, yani bilanço ve gelir tablosu yapılarının ülkemizdeki farklı düzenlemeleri incelenmiş, aralarındaki farklılıklar ortaya konulmuştur. Böylece tek bir bilanço ve gelir tablosu yapısı oluşturulmaya, çok başlı düzenlemelerin yol açabileceği zorluklar da bu vesileyle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Diğer taraftan, uluslararası muhasebe standartları, Avrupa Birliği yönergeleri ve bazı ülke uygulamalarında malî tablo yapıları hakkında çalışmamıza yön vermesi amacıyla bilgiler verilmiş.; bu suretle de ülkemizdeki uygulamaların daha sağlıklı bir biçimde değerlendirilmesine çalışılmıştır. ABSTRACT In this study, the different arrangements of main financial statements (balance-sheet and income statement) in our country were analysed and put the differences between them. Thus, a single format of balance sheet and income statement was tried to formed and the difficulties caused by different arrangements were underlined. On the other hand, information was given about the format of financial statements in International Accounting Standards, European Union Directives and some country applications to shape our study and thus our country applications were tried to examine better.
Özet (Çeviri)