Tarihsel süreç içerisinde ANKA haber ajansı
ANKA news agency in historical process
  1. Tez No: 159644
  2. Yazar: BİRSEN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MİNE GENCEL BEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Faaliyetine 1972 yılında başlayan ANKA Haber Ajansı, herhangi bir büyük sermaye grubu ya da holdinge bağlı olmaksızın ve devlet desteği almaksızın faaliyetini sürdürmesi bakımından özel haber ajansları arasında farklı bir yere sahiptir. Tez kapsamında tekelleşen medya ortamında“ANKA haber ajansının sadece abone gelirlerine dayalı mülkiyet yapısıyla habercilik faaliyetini nasıl yürüttüğü”sorusuna yanıt aranmaktadır. Tekelleşen medya ortamında“ANKA haber ajansının sadece abone gelirlerine dayalı mülkiyet yapısıyla habercilik faaliyetini nasıl yürüttüğü”sorusu bu tezin hazırlanmasına neden olmuştur. Çalışmanın amacı, tarihsel dinamikler içinde ANKA'nın örgütsel yapısında meydana gelen değişimleri ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda; ANKA'yı diğer kurumlardan ayıran farklı bir yapısı olduğu varsayılmış ve bu farklı örgütsel yapıda zamanla meydana gelen değişimler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunu sınamak amacıyla, eskiden ANKA' da çalışmış ve günümüzde çalışmakta olan yirmi kişi ile yapılan derinlemesine görüşmeler araştırmanın en önemli verisini oluşturmaktadır. Görüşmecilerin büyük çoğunluğu ajansın abone yapısının haber üretim sürecini etkilemediğini, haber üretim sürecinde özgür ve özerk olduklarını savunmuştur. Sayı olarak az da olsa abonelik yapısının haberciliği etkileyeceğini ileri sürenler de bulunmaktadır. Ajans yöneticilerinin bir kısmının haberlerde üsluba dikkat edildiği yönündeki söylemleri de Ajansta otokontrol mekanizmasını harekete geçirdiklerini göstermektedir.ANKA'nın ekonomik anlamda yaşadığı sıkıntıların endüstrideki tekelleşme eğilimi, ülkede yaşanan ekonomik krizler ve ajanstaki yönetim zafiyetlerinden kaynaklandığı savunulmaktadır. Ekonomik sorunlara bağlı olarak ANKA'nın olanaklanmn gazetecilik faaliyetinin yerine getirilmesi için çok da yeterli olmadığı ortaya çıkmaktadır. Olanakların yetersiz olduğu bu kurumsal yapı içinde personelin kuruma bağlılığım artırmak için“ANKA bir aile ”söylemi gün yüzüne çıkmaktadır. Bu söylemle çalışanlar arasında ve çalışanlarla yöneticiler arasında dayanışma, saygı ve sevgi korunmaya çalışılmaktadır. Ancak ANKA'nın sınırlı olanakları dolayısıyla bunun çok başarılı olamadığı da belirtilmektedir. Zaten“ANKA bir aile”söyleminin personel politikasına ilişkin olduğu ve temelinde düşük ücret uygulamasının yattığı savunulmaktadır. ANKA'nın varlığım sürdürebilmesi ve diğer basın kurumlarıyla rekabet edebilmesi için gelirlerini, bunun için de ürünlerini çeşitlendirmesi, teknolojik gelişmelere ayak uydurması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANKA news agency, founded in 1972, in the respect of functioning without state support and not being a member of any big capital group or any holding company, has a special importance between private news agencies. In the thesis, answer is searched for the question“how does ANKA news agency operate with its revenue depending on subscribers”in the monopolizing media market. In depth interviews, were conducted to examine this with agency's twenty earlier correspondents and current correspondents shows that, ANKA, which has no revenue except from subscription, has no problem depending on the revenue. On the other hand, while most of the correspondents, who work at ANKA, maintain that they are free and autonomous at news production process, some believe that subscription structure of agency effects news production process. Some managers' sayings of paying attention to style while news production process, shows that agency uses autocontrol mechanism to control news. It is also maintained that being economically in crises arises from tendency of monopolizing, economic crises in Turkey and weaknesses of Agency administration. Besides economic problems, it is seen that opportunities of ANKA are insufficient for news agency. On the other hand, family ambience, which has been trying to establish, prevents problems to enlarge. To increase faithfulness of workers, saying of“ANKA is a family”appears. With this saying, it is tried to save solidarity, respect and affection between workers and between workers and administrators. However, it is mentioned that because of the limited possibility of ANKA, this policy is notsuccessful. Anyway, it is maintained that saying of“ANKA is a family”is related with staff policy and base of this saying is low wage policy. It is suggested that, diversifying income and productions and keeping step with the necessities of technological development is a must for ANKA to survive.