Laiklik ve Türkiye örneği
Laicism and Turkish case
- Tez No: 159654
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AĞAOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET: Laiklik ilkesi, laik devlet örgütlenmesi, Hıristiyanlığın hüküm sürdüğü Avrupa topraklarında ortaya çıkmış bir model olmakla birlikte; bunları, Hıristiyan dininin bir özelliği olarak görmek doğru değildir. Laik iktidar, kiliseye karşı yürütülen bir mücadelenin eseridir. Gerçekten de, kökeninde din karşıtlığı bulunmakla birlikte, laiklik, belli bir tarihsel süreç sonunda, dinler karşısında tarafsızlığı ifade eden, din, inanç ve ibadet özgürlüğünü güvence altına alan bir ilkenin adı olmuştur. Tezimizde, laikliği, ortaya çıkış koşullarına indirgeyen yaklaşımlar eleştirilmiş ve laikliğe ilişkin,“din işleri ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması”şeklinde yapılan tanımın içerdiği risklere, sorunlara işaret edilmiştir. Ayrıca, Türkiye'de, Cumhuriyet' in başlarından itibaren önemli bir hedef olarak benimsenen laikliğin, öğretide ve uygulamada nasıl bir niteliğe sahip olduğu irdelenmeye çalışılmıştır. Ve özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı gibi dini bir kurumun, devlet yapısı içerisinde yer almasının ve görevlerini yerine getirirken farklı inançlara karşı ortaya koyduğu tavrın laiklik ilkesiyle çelişki içinde bulunduğunun altı çizilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Although laicism principle and lay governmental organization are accepted as models stemmed in European Territory where Christianity was dominant, viewing them as characteristics of Christianity can not be accepted. Lay control is a result of the struggle against the Church. Indeed, beside being against religion in its roots, laicism has been the name of the principle that symbolizes impartiality toward religions throughout history and that guarantees freedom of religion, belief, and worship. In this study, the approaches that simplify laicism to the reasons of its emergence has been criticized and the problems and the risks of defining laicism as“separation of religious and governmental affairs”have been outlined. It has also been aimed to analyze the theoretical and practical features of laicism as being an important target since the beginning of republic in Turkey. And especially, it has been tried to emphasize the discrepancy between laicism principle and a religious institution like Presidency of Religious Affairs of being involved in government organization and of having subjective attitudes toward different religions in practice. xn