Kamu hizmeti imtiyaz sözleşmelerinde tahkim
Arbitration in concession contracts of public services
- Tez No: 159655
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
13 Ağustos 1999 tarihli Anayasa değişikliği ve bunu müteakip çıkarılan uyum kanunla rıyla, kamu hizmetlerinin özel kişilere sözleşme ile gördürülmesinin usullerinden biri olan imtiyaz sözleşmelerinden doğacak uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözümlenmesine olanak sağlanmıştır. Esasında bu noktada bütün konsantrasyonun kamu Mzmetlerinin özel kişilere gördürülmesi anlamında imtiyaz usulünde yoğunlaştırılması, tahkim usulüne idare hukukunun yer açmada çekingen davranmasına yol açmıştır. Ancak idare hukukunun temel kavram ve kurumlarında bir yeniden yorumlama ve başkalaşım olduğu da açıktır. Bu başkalaşım ve ye niden yorumlamanın idare hukuku ilke ve kurumlanna uzun vadede zarar verip vermeyeceği tartışılabilir. Bununla birlikte hukuk devletinin etkin kılınmasında kamu hizmetleri dışmda başka önemli referanslar da bulunmaktadır. Devletin Anayasa'da tespit edilen görev ve so rumlulukları çerçevesinde; özellikle piyasaların düzenlenmesi, denetlenmesi, yönlendirilmesi, temel hak ve hürriyetlerin korunmasına yönelik tedbirlerin alınması ve yargının etkinleştiril mesi gibi konularda yapacağı çalışmalar önem arz etmektedir. Tartışmaları ve çekinceleri idare hukuku ve tahkimin örtüşüp örtüşemeyeceği noktasına indirgemek, hukuk devletinin temel prensiplerini hayata geçirme konusunda başka önemli hususların gözden kaçırılmasına sebep olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Resolution of disputes arisen or likely to be arisen from concession contracts via arbitra tion has been already granted by Amendments on the Constitution of Turkey as of August 13, 1999 and subsequent legislation as well. That all concentration had been focused on conces sion contracts gave rise to some obstacles and extraordinary care in view of Administrative law approach. It is yet clear that a revolution and re-negotiation are being developed in the form of basic administrative law principles and rules hereof. It is also disputable that whether the said revolution and re-negotiation would give prejudice to principles and notion of admin istrative law in the near future. Moreover, regard is to be had on further references other than public services in order to establish the principles of rule of law. Services to be carried out by the State in the frame of its duties and liabilities set out in the Constitution, particularly with respect to regulation, auditing and guiding of markets, measures to be taken with a view to protect the fundamental rights and freedoms and provide effective conditions for the justice would thus be more considerable. Neither decreasing of discussions on the arbitration and administrative law nor trying to realize the harmonization of those will bring to us affirmative results thereof.