Çağdaş İran edebiyatında toplumsal roman ve Bozorg-i Alevî'nin 'Çeşmhayeş' i
Social novel and 'Chasmhayash' of Bozorg-i Alewî in modern Persian literature
- Tez No: 159659
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÖRS
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
BAYAR AKBAŞ, Çiğdem, Çağdaş İran Edebiyatında Toplumsal Roman ve Bozorg-i Alevî'nin Ceşmhâyes'U Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç.Dr. Derya Örs, 122 s. Bu çalışmada İran'da başlayan yenileşme hareketleri ve Doğu'dan Batı'ya yönelişle birlikte modern İran edebiyatında romanın doğuşu ve gelişmesine değinilerek, onun önemli bir alt bölümü olan toplumsal roman türünün ortaya çıkışı ve gelişimi bağlamında çağdaş İran öykü edebiyatının önemli temsilcilerinden Bozorg-i Alevî'nin“Çeşmhâyeş”adh toplumsal romanı konu ve üslup bakımından incelenmiştir. Ülkemizde şimdiye kadar çağdaş İran edebiyatı alanmda çok fazla çalışma yapılmamıştır. Özellikle 19. yüzyılda İran'da yaşanan siyasi, politik, ekonomik ve sosyal gelişmeler Fars edebiyatını da etkilemiş ve bu durumun yansımaları edebi eserlerde oldukça açık bir şekilde kendini göstermiştir. Toplumsal roman ve bu alanda önemli bir otorite olan Bozorg-i Alevî'nin Çeşmhâyeş adlı romanını konu alan çalışmada, edebi gelişme sosyal gelişmeye paralel olarak ele alınmış ve asıl konuya başlanmadan önce İran'ın tarihi, sosyal ve fikrî durumu ile birlikte Fars dilinde görülen değişimler ve etkileşimler hakkında bilgi verilmiştir. Fars nesrinin geçirdiği değişim ve dönüşümler çerçevesinde Müşfik Kâzimî, Muhammed-i Hicazî, Sadık Hidâyet, Celâl Al-i Ahmed, Sâdık-i Çûbek, Sîmîn Dânişver, Ali Muhammed-i Efgânî ve Takî-yi Müderrisi gibi İranlı yazarların bu alanda vermiş olduğu önemli eserler ve onların mücadelelerinin de aktarılmış olduğu bu çalışmada, Varakpareha-yi Zindan adlı eseri ile hapishane edebiyatının temellerini atan ve realizm savunucusu olan Bozorg-i Alevî'nin Çeşmhâyeş'i sosyal psikolojik yönleriyle konusu, dili, üslubu, edebi değeri açısmdan değerlendirilmiş ve eserin bir toplumsal roman olarak nitelikleri incelenmiştir. Mevcut şartlarda sınırlı kaynaklarla hazırladığım ve tenkide açık olan bu çalışmamın çağdaş İran edebiyatında toplumsal roman ve Bozorg-i Alevî'nin“Çeşmhâyeş”adlı romanı hakkında fikir edindirebileceği ve bu alanda çalışanlara katkıda bulunabileceği inancmdayım. 123
Özet (Çeviri)
BAYAR AKBAŞ, Çiğdem, Social Novel and Cesmhaves of Bozorg ALEVI in Modern Persian Literature, Master's Thesis, Advisor: Assoc. Prof. Derya ÖRS. 123 p. In this study, through mentioning the modernism movements that start in Iran and the birth and development of novel in Persian literature as a result of turning to east from west, in terms of the birth and development of the social novel type which is an important subdivision of it, the social novel Çeşmhayeş of Bozorg ALEVI, who is one of the significant representatives of Persian Novel Literature, has been studied in terms of theme and style. Not many studies have been conducted in our country in the field of Persian literature. Especially the political, economical and social developments that has taken place in Iran in the 19th century has also influenced Persian Literature and the reflections of this situation has shown itself clearly in literary works. In the study that focuses on Çeşmhayeş of Bozorg ALEVI who is an authority in social novels and in this field, literate development has been studied parallel to social development and before starting with the main subject, information has been given on Persian history, its social and mental position as well as chances and interactions that are seen in Persian language. This study which transmits the significant works and struggles that has been given by Persian authors in this field such as Müşfik Kazimi, Muhammed- I Hicazi, Sadık Hidayet, Celal Al-I Ahmed, Sadık-I Çübek, Simin Danişver, Ali Muhammed-I Efgani and Taki-yi Müderrisi due to the changes and transformation of Persian prose, Çeşmhayeş of Bozorg ALEVI, who has put the foundations to prison literature with his work Varakpareha-yi Zindan and is a defender of realism, has been evaluated with social and psychological point of views in terms of theme, language, manner and its literate worth and the works quality has been analyzed as a social novel. I believe that this study, which I have prepared in the present conditions with limited sources and is open to critism, can give an idea about social novel in modern Persian literature and Çeşmhayeş of Bozorg ALEVI as well as contributing to those who work in this field 124