Âzer-i Nefîsî: Hayatı, eserleri ve bilimsel makalesinin çevirisi
Azar Nafisi: Her life, works and translation of one of her academic papers
- Tez No: 532379
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Fars edebiyatının geçmişine bakıldığında kadına bakışın çeşitli aşamalardan geçtiği görülmektedir. Klasik Fars edebiyatında kadın, erkeğe itaat etmekle görevli bir varlık olarak resmedilmiştir. 1979 devrimi öncesi modern İran edebiyatında ise kadın konusu, siyasi ve toplumsal eleştirinin gölgesinde kalmış ve edebiyatçılar kadınların sorunlarından bahsetmek yerine toplumu devrime hazırlamak için çabalamışlardır. 1979 devrimi sonrasında ise sansür ve yasaklamalar gölgesinde siyasi hiçbir mesaj içermeyen kadın romanları hızla artarken kadınların gördüğü baskıyı feminist bir yaklaşımla işleyen edebiyat eserleri de telif edilmiştir. Özellikle, İran dışında yaşayan İranlılar tarafından erkek egemenliğini ve kadınların uğradığı haksızlıkları eleştiren birçok kitap yazılmıştır. Âzer-i Nefîsî'nin ABD'de İngilizce yayımladığı 'Tahran'da“Lolita”Okumak' ve 'Hakkında Sustuğum Şeyler' adlı iki kitabı bu türün öncü eserleri arasına girmiş, Nefîsî'nin İran'da kadınların sorunları ile ilgili görüşleriyle tanınan isimlerden biri olmasını sağlamıştır. Âzer-i Nefîsî,“Klasik Fars Edebiyatı ve Çağdaş İran Romanında Kadın Tasviri”başlıklı makalesi ile de Fars edebiyatında kadın konusunun neden gerektiği gibi işlenemediğine dair görüşlerini ortaya koymuştur. Nefîsî'ye göre İranlı kadınların baskı görmesi dahil çeşitli toplumsal sorunların kaynağı diyalog kültürünün eksikliğidir ve bunun etkileri hem İran toplumunda hem de modern İran edebiyatında kendini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
An inquiry into the past of Persian literature reveals that the attitude towards women has passed through a number of stages. In classical Persian literature, woman is depicted as a being whose sole purpose is obedience to man. In pre-1979 modern Iranian literature, the issues pertaining to women were eclipsed by political and social criticism and authors and poets worked to prepare the society for the revolution rather than discuss the problems of women. After the 1979 revolution, while a genre of women's novels devoid of any political message spread under the shadow of censorship and prohibitions, works of literature that developed a feminist approach in dealing with the oppression of women also flourished. Especially, Iranians living outside Iran wrote many books that criticize the patriarchy and the injustice suffered by women. Azar Nafisi's books“Reading Lolita in Tehran”and“Things I've Been Silent About”, both publishedin English and in USA, are among the pioneers of Iranian diaspora literature. Thanks to these tow booksi Nafisi has become one of the top authors who write on the issues of Iranian women. In her academic paper titled“Images of Women in Classical Persian Literature and the Contemporary Iranian Novel”, Nafisi conveys her views on the lack of a proper approach to women's issues in Persian literature. According to Nafisi, many of Iran's social ills including the oppression of women are caused by the lack of the culture of dialogue, the repercussions of which are seen both in Iranian society and the modern Iranian literature.