Küreselleşme sürecinde şebeke organizsayonlar ve Denizli tekstil işletmeleri uygulaması
Network organizations in globalization process and an application in denizli textile firms
  1. Tez No: 159658
  2. Yazar: İBRAHİM DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZLEM ÖZKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Küreselleşme süreci sosyo-ekonomik, politik ve kültürel pek çok değişimi de beraberinde getirmektedir. Bu süreçte bilgi, sermaye, teknoloji sınır tanımaz hale gelmiştir. Gittikçe daha çok sayıda işletme kendisini küresel pazarda bulmaktadır. Hızlı değişimle birlikte bürokratik ve hiyerarşik yapılar yerini dışa açık, esnek değişime hızlı cevap verebilen hiyerarşinin olmadığı şebeke organizasyon (network organization) ve sanal organizasyon (virtual organization) gibi yeni örgüt modellerine bırakmaktadır. Katı emir ve komutaya sahip geleneksel işletmelerin yerine,“piyasa mekanizması tarafından düzenlenen yığışım (cluster) firmaları yada uzmanlık alam birimler”olarak tanımlanabilen şebeke organizasyonlar, küreselleşme sürecinin tipik örgüt yapılarından birini oluşturmaktadır. Küreselleşme sürecinde şebeke organizasyonları ve şebeke kapsamında fason üretim yapan Denizli tekstil işletmelerini incelemeye yöneliktir. Bu çalışma, Denizli tekstil işletmeleriyle ilgili anket ve mülakat çalışmalarından oluşmaktadır. Anket ve mülakat çalışmasında ise,. Denizli tekstil işletmelerinin gelişmiş ülke işletmelerine şebeke organizasyon bağlanımda fason üretim yapmalarının nedenleri (markanın olmaması, vb..gibi) ve sakıncaları ( düşük fiyatla çalışma, bağımlılık vb..gibi) incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, Denizli Tekstil işletmelerinin kendi aralarındaki işbirliği seviyesi ve birbirlerine duydukları güven düzeyi tespit edilmeye çalışılmıştır. Kendi aralarında düşük bir işbirliği ve güven seviyesine sahiptirler. Bunun nedenleri incelenmeye çalışılmıştır. Hedef pazardaki rakiplerine oranla Denizli tekstil işletmelerinin başlıca rekabet üstünlükleri (esneklik, kalite ve zamanında teslim vb..gibi) (competitive advantage) ve bunun sürdürülebilmesi, mevcut sorunları ve çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. 150
Özet (Çeviri)
SUMMARY Globalization process has brought about a great deal of socio-economical, political and cultural changes. In this process information, capital and technology does not respect borders. Many more businesses increasingly find themselves in the global market. As a result of these rapid changes, hiearchic and bureaucratic structures are replaced by new organization models such as network organizations and virtual organizations which are open, flexible and responsive. Typical organizational structure of globalization process is not embodied by traditional businesses based on command and control, but network organizations which can be defined as cluster firms regulated by the market mechanism or units of area of specialization. This sudy attempts to explore network organizations and the textile firms performing contract manufacturing for network in Denizli. This study consist of sample survey and interviews related to the textile firms, which are carried out in Denizli. It analyses the survey data in order to find out why the textile firms in Denizli perform contract manufacturing for the firms of developed contries ( for example, have no brands) and its disadvantages ( for example, manufacturing with low prices and dependence). It also determines the level of cooperation and reliance among the textile firms in Denizli. They are very low among the textile firms in Denizli. Finally, the study argues main competetive advantages of the textile firms in Denizli in comparison with their rivals based on target market ( for example, flexibility, quality, delivery at right time), sustainabilty of these advantages, existing problems and their remedies. 151