Michel Foucault'da normalleştirme ve kapatılma kavramları üzerine bir inceleme
An experiment on normalization and suppression cocepts of Michel Foucault
  1. Tez No: 159661
  2. Yazar: ENGİN NALBANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY AYSEVENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Özet Michel Foucault'ya göre, iktidar, gücünü koruyabilmek için toplum içerisinde bazı sınıflandırmalar yapmaktadır. İktidar bu sınıflandırmalar sonucunda bireyleri normal ve anormal olarak ayırmakta, anormal bireylere normal kimliğe uymaları için bazı yaptırımlar uygulamaktadır. Bu nedenle, birinci bölümde, iktidar ilişkileri, baskı, kontrol, disiplin, disiplinci toplum, disiplinci iktidar ve hakikat kavramlarının iktidar ile bağı anlatılmıştır. Bu tanımlar yardımı ile iktidarın toplum içerisinde bireylerin seçimlerine nasıl etki ederek, bireyleri kimliksizleştirdiğine değinilmiştir. İkinci bölümde ise normalleştirme ve kapatılma kavramları geniş bir şekilde tanımlanmıştır. Disiplinci toplum tarafından belirlenen normları bireylerin nasıl benimsedikleri ve kapatılmanın nasıl çeşitlendiği ile iktidar mekanizmalarının nasıl güçlendiği ve günümüze kadar ne gibi değişiklikler geçirdiği anlatılmıştır. Sonuç olarak ise, iktidarın nasıl itaatkar bedenler yarattığı ve bu itaatkar bedenlerden kurtularak özgür kimliklere nasıl sahip olacağımızı Michel Foucault'nun düşüncelerine bağlı olarak eleştirel bir biçimde değerlendirilmesi yapılmıştır. 141
Özet (Çeviri)
Abstract According to Michel Foucault, the power makes some classifications inside the society in order to protect its energy. As a result of this classification the power seperates the individuals as normal and abnormal and applies some sanction to the abnormal members so that they agree with the normal identities. For this reason, in the first part, the connection of the power relationship, pressure, control, discipline, disciplinarian community, disciplinarian power and truth concepts to the power is explained. With the help of these definitions, it is mentioned how the power makes the individuals unidentified by effecting the choices of the society members. In the second part, normalization and suppression concepts are defined extensively. It is explained how the individuals adopt to the norms which are determined by the disciplinarian society and how the punishment diversify and how power mechanisms grow stronger and how these concepts changed over time until today. In conclusion, how the power creates obedient bodies and how we will have free identities by escaping from these obedient bodies are evaluated critically related to Michel Foucault' s thoughts. 142