ABD'de lobicilik Türkiye'de lobicilik ve baskı grupları
Lobby in United States, lobby in Turkey and interest grups
  1. Tez No: 159665
  2. Yazar: MARKUS ÜREK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GENCAY ŞAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Bazı insanlar yönetir, bazıları da yönetilir. Her toplumda, çeşitli alanlarda liderler, gruplar ve farklı kültürler vardır. Dinamik olan bu toplumların çıkarları, istekleri her an değişebilir. İletişimin temeli, dildir. Sesli, yazılı, görsel mesajlar dil ile aktarılır. Siyasal iletişimde dilin önemi büyüktür. Kitleleri etkilemenin yolu da dilin iyi kullanılmasından geçer. Lobicilikte ise ilişkiler, maddi güç ve blok oy gücü önemlidir. Ayrıca başarılı bir lobi çalışması için yine mevcut baskı grubun çıkarları ve geçmişi toplumun büyük kesimine ters düşmemesi gerekmektedir. Amerika Birleşik Devletleri 'nde lobicilik, bir çok insan tarafından bilinen ve uygulanan bir şeydir. Ancak Türkiye'de Lobicilik Türk toplumu için henüz yeni bir kavramdır. Türkiye'de yapılan“lobicilik”ve“siyasal iletişim”henüz çok yenidir. Bu alanda yapılan çalışmalar daha çok şirketler ve çıkar ilişkilerine dayanmaktadır. Türkiye'de baskı gruplarının ülke siyasetini nasıl yönlendirdikleri mevcut çıkarlarını korumak için nelere başvurdukları yöntemlerde ele alınmıştır. Türkiye'de yapılan“Lobicilik”ve“Baskı Grupları”nın siyasal etkinliğini değerlendirmek için özellikle birebir görüşmelerden çıkan sonuç ve yine basın-yaym yoluyla aktarılan bilgilere başvurulmuştur. Etkili olan ve etkili bir baskı gücü olabilecek cemaatler ve tarikatların duruşu Türk lobiciliğinde çok önemli bir yer edinecektir. Bunun için mevcut partilerin gelişmesi ve siyasal sistemin daha da şeffaflaşması gerekmektedir. Abstract Some people govern and others are governed. Every society has its leaders, groups and different cultures. The interests and wishes of these dynamic groups are bound to change at various time. The foundation of communication is language. Heard, written and seen messages are communicated through language. Language holds a great importance in political communications. Language plays a great role in impressing the mass. In lobbying however, relations,ships, materialistic power and voting power are 204
Özet (Çeviri)
ÖZET Bazı insanlar yönetir, bazıları da yönetilir. Her toplumda, çeşitli alanlarda liderler, gruplar ve farklı kültürler vardır. Dinamik olan bu toplumların çıkarları, istekleri her an değişebilir. İletişimin temeli, dildir. Sesli, yazılı, görsel mesajlar dil ile aktarılır. Siyasal iletişimde dilin önemi büyüktür. Kitleleri etkilemenin yolu da dilin iyi kullanılmasından geçer. Lobicilikte ise ilişkiler, maddi güç ve blok oy gücü önemlidir. Ayrıca başarılı bir lobi çalışması için yine mevcut baskı grubun çıkarları ve geçmişi toplumun büyük kesimine ters düşmemesi gerekmektedir. Amerika Birleşik Devletleri 'nde lobicilik, bir çok insan tarafından bilinen ve uygulanan bir şeydir. Ancak Türkiye'de Lobicilik Türk toplumu için henüz yeni bir kavramdır. Türkiye'de yapılan“lobicilik”ve“siyasal iletişim”henüz çok yenidir. Bu alanda yapılan çalışmalar daha çok şirketler ve çıkar ilişkilerine dayanmaktadır. Türkiye'de baskı gruplarının ülke siyasetini nasıl yönlendirdikleri mevcut çıkarlarını korumak için nelere başvurdukları yöntemlerde ele alınmıştır. Türkiye'de yapılan“Lobicilik”ve“Baskı Grupları”nın siyasal etkinliğini değerlendirmek için özellikle birebir görüşmelerden çıkan sonuç ve yine basın-yaym yoluyla aktarılan bilgilere başvurulmuştur. Etkili olan ve etkili bir baskı gücü olabilecek cemaatler ve tarikatların duruşu Türk lobiciliğinde çok önemli bir yer edinecektir. Bunun için mevcut partilerin gelişmesi ve siyasal sistemin daha da şeffaflaşması gerekmektedir. Abstract Some people govern and others are governed. Every society has its leaders, groups and different cultures. The interests and wishes of these dynamic groups are bound to change at various time. The foundation of communication is language. Heard, written and seen messages are communicated through language. Language holds a great importance in political communications. Language plays a great role in impressing the mass. In lobbying however, relations,ships, materialistic power and voting power are 204important. Furthermore, for successful lobby work, the benefits of the imposing group and its past must not fall in opposition with the large part of the society. The lobby in the USA is something that is known and practiced by many people. In Turkey however, lobbying is a new concept for Turkish society. The 'lobbying' and 'political communications' practiced in Turkey are relatively new. The work that is done in this field is based more on businesses and relations for benefit. It is studied in methods of how the pressing groups in Turkey direct the state policy and what they do to preserve their existing benefits. For the evaluation of the 'Lobbies' practiced in Turkey and the political activity of the 'Pressing groups' particularly the result of one-to-one discussions was used in application to the information that is communicated through the press broadcast. The stand of the communities and denominations that are influential and those holding the potential of being an influential pressing power will have a great importance in Turkish lobbies. Therefore, the present parties must develop and the political system must be clear. 205