Uluslararası denetim standartları
International auditing standards
- Tez No: 159666
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Uluslararası Denetim Standartları ile Türkiye uygulamasının karşılaştırılması amacıyla hazırlanan ve“Uluslararası Denetim Standartları”başlığını taşıyan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, ekonomideki küreselleşme olgusundan bahsedilmiş ve söz konusu küreselleşme karşısında uluslararası muhasebe ve muhasebe denetimi kavramlarının önemini aktarılmıştır. İkinci bölümde denetim olgusunun kavramsal çerçevesi belirlenmeye çalışılmış ve temel kavramlarla beraber tarihsel oluşumu incelenmiştir. Üçüncü bölümde, IF AC tarafından yayınlanan Uluslararası Denetim Standartları detaylı olarak ortaya konmuştur. Söz konusu standartlar madde madde incelenmiş ve standartların Türkiye'deki uygulamaları hakkında karşılaştırma yapılmıştır. Sonuç bölümünde de çalışmanın genel olarak bir değerlendirmesi yapılmış ve muhasebe denetiminde uluslararası niteliklere uygun standartların kullanılması ile işletmelerimizin dünyadaki diğer işletmelerle aynı dili kullanacağı ve sonuçta uluslararası boyutta güven ortamını yaratılacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, which is prepared to compare the implications of the International Auditing Standards with the implications in Turkey and which is titled as“International Auditing Standards”, consists of three chapters. In the first chapter, the issue of globalization in the world economy has been discussed and the importance of international accounting and accounting audit is examined with respect to the globalization. In the second chapter, an attempt is made to determine the framework of the auditing concepts. In this chapter, titled“The Main Concepts”, starting with the definition of auditing, various concepts of auditing are examined in their historical progress. In the third chapter, the International Auditing Standards, which are published by IF AC, have been identified in details and aforementioned standards have been compared with the implications in Turkey. In conclusion, a general evaluation of this study has been presented and it was concluded that by using international standards on auditing, Turkish Enterprises will use the same language with all international organizations and as a result international confidence will be achieved.