İdari yargı kararları çerçevesinde 2872 sayılı Çevre Kanunu ve ilgili yönetmeliklerin uygulamasından doğan uyuşmazlıklar
Disputes arising from the implementation of the Environment Law and related with regulations in the framework of the decision by administrative justice
  1. Tez No: 159669
  2. Yazar: SÜHEYLA SUZAN ALICA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, 2872 sayılı Çevre Kanunu çerçevesinde uygulamada çıkan sorunlar ile hukuki uyuşmazlıklar incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, öncelikle çevre hukukunun gelişimi ve kapsamı açıklanmış ve hukukun çevrenin korunmasındaki rolü üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Türkiye'de çevre mevzuatına kısaca değinilerek, Anayasa'nın çevre ile ilgili hükümleri ve Çevre Kanunu ve ve bu Kanunu değiştirmek amacıyla hazırlanan Kanun Tasarısı hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. Ayrıca bu hususlarda uygulamada karşılaşılan sorunlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. ikinci Bölümde ise, çevre sorunları ve uyuşmazlıklarında idari yargının tutumu, iptal davalar çerçevesinde incelenmiştir. Anılan davalar, çalışmamızda bazı özellikleri göz önüne alınarak belli gruplara ayrılarak sistematize edilmiştir. Ancak söz konusu iptal davaları incelenmeden önce,“menfaat ihlali”kavramı üzerinde durulmuş ve çevre davaları için önemine değinilmiştir. İptal davalarının sınıflandırılmasında, çevre ile ilgili düzenleyici işlemlere karşı açılan iptal davaları ve bireysel işlemlere karşı açılan iptal davaları şeklinde bir ayrıma gidilmiş ve her bir grup alt gruplara ayrılarak örnek davalara yer verilmiştir. Üçüncü bölüm ise, Çevre İle İlgili Tazminat Davaları başlığı altında, İdari Yargıda Görülen Tazminat Davaları ve Adli Yargıda Görülen Tazminat Davaları olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Çevre ile ilgili zararların tazmini, anlaşmazlığın niteliğine ve taraflarına göre adli yargı veya idari yargı yoluna tabi olmaktadır. Bu çerçevede her bir yargı yolu ile ilgli kararlar örnek olarak 362verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, incelenen bu yargı kararları kapsamında elde edilen bulgular ortaya konulmuştur. 363
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this essay, in the framework of the Environmental Law, number 2872, the problems arising from the implementation of the Law and the controversies resulting from these problems have been observed In this respect, first of all the improvement in the Environmental Law and its contens have been emphasized and the rol of the law in protecting the environment have been enlightened. In the first section, a summary on regulations conerning Environmental Law in Turkey was given. Then provisions related with environment in Constitution and Environmental Law, number 2872 were explained. In addition, some environmental problems of implementation have been discussed. In second section, annulment actions concerning environment have been explained and classified in the context of taking manner of administrative courts againist disputes into consiration. But firstly, importance of“interest”concept has been emphasized. Annulment actions are classified in two main groups, namely actions againist regulations and individual operations. Third section is dedicated for actions for damages related with environment. These actions are evaluated in two groups, as actions for damages before administrative courts and actions for damages before civil courts. In addition, judgements belongs to above mentioned two different kinds were given. Finaly, in the framework of the evaluation relating judical judgement, conclusions were put forward. 364