İdari yargı kararları çerçevesinde maddi ve manevi zarar
Material and moral damages in the frameworks of the administrative judicial decisions
- Tez No: 271382
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Sorumluluk hukukunun amacı kamu gücünün kullanımı nedeniyle gerçekleşen gerçek zararın tazmininin sağlanmasıdır. Ancak pozitif hukukumuzda anayasal ve yasal olarak idarenin sorumluluğu ortaya konulmuş olmakla birlikte, onun dayandırılabileceği esaslar hakkında herhangi bir açık hükme yer verilmemiştir. Bu konuda var olan boşluk idari yargı yerlerince ortaya konulan içtihatlar ile doldurulmaya çalışılmakta ve de öğreti tarafından söz konusu içtihatlar sistematik hale getirilmektedir. Zarar kavramı; hukuken himaye edilen maddi ve manevi varlıkların, ihlal edilmesinden önceki ve sonraki halleri arasında meydana gelmiş olan menfi farkı ifade etmektedir. Zarar, ilk bakışta çok belirgin ve kolay saptanabilecek bir durum gibi görünmekte ise de, tayin ve tespit edilmeye çalışıldığında çok yönlü bir kavram olduğu anlaşılmaktadır. Bu yönüyle idarenin tazmin sorumluluğu ve idarenin tazmin sorumluluğunun Anayasa'da düzenleniş biçimi, zararın neyi ifade ettiği, idari işlem ya da eylem nedeniyle kim ya da kimlerin zarara uğradığı bu çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the liability law is to provide compensation of actual damages which caused by the use of public power. Although in the Turkish Positive Law as constitutional and legal, the responsibility of the administration has been put forward, the princibles of provisions of the liability has not been included. Task to remedy the loopholes in the subjects forming the princibles of the liability is assigned to judicial bodies and the doctrin makes such caselaws systematic. Damage means, the negative difference between the next aspect and the beore when the violation occured in the tangible and intangible assets which are under the legal auspices. Although the damage is foreseen as a condition that can be determined clearly and easily it can be understood that damage is a well-rounded concept when we try to name and designate its attributes. In this regard, responsibility of the administration of compensation and responsibility of the administration of the compensation arrangement in the Constitution, what the damage is expressed, due to administrative procedures or who acts or who has suffered constitutes the scope of this work.