Anayasa Mahkemesi ve idari yargı kararları çerçevesinde Türkiye'de özelleştirme
- Tez No: 144880
- Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
120 ÖZET Global bir köy haline gelmeye başlayan dünyamızın siyasi ve iktisadi gündemine 1970'lerden itibaren giren, kısaca kamu işletmelerinin özel sektöre devri olarak tanımlanabilecek olan özelleştirme uygulamalannın ülkemizde 1980'lerden itibaren başladığı görülmektedir. Bu çalışmada kavramın tanımı ve teorik temelleri ele alınmakta liberal ve sosyal devlet anlayışlarının kavramla ilişkisi incelenmektedir. Kamu İktisadi Teşebbüslerinin kuruluşlarından itibaren gelişimleri ve yasal çerçeveleri, bunlan özelleştirilme aşamasına getiren sürecin açıklanması maksadıyla ele alınmaktadır. Özelleştirme uygulamaları ile ilgili olarak özellikle kamuoyunda tepki ile karşılanan hususlara değinilmek suretiyle eksikliklerin giderilmesine yardımcı olunmaya çalışılmaktadır. Bir Anayasal dayanak olmaksızın özelleştirme uygulamalannın başlamasından, yargı organlarının bu uygulamalar ile ilgili kararlarından oluşturulan ilkeler paralelinde bir hukuki altyapı oluşturulmasından bahsedilmektedir. Hukuki ve iktisadi olmaktan ziyade siyasi boyutu ile algılanması neticesinde bir kesimin tamamıyla ak, bir kesimin ise tamamıyla kara olarak gördüğü kavramla ilgili yargı kararlan incelenerek bu kararlarda mevcut olan çelişkiler irdelenmeye çalışılmaktadır. Yargı kararlannın kimi zaman idarenin hukuka aykın hareketleri kimi zamansa yargı organlarının yerindelik denetimi yapmalan sonucu aldı klan şekil incelenip bu kararların etkileri ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
121 SUMMARY Privatisation practises, beginning to enter into the political and economical agenda of the world which is beginning to change to a global village; and that can shortly be defined as transfer of public enterprises to the private sector have introduced in our country as from 1980's. Theorical fundamentals of the concept will first be dealt with and then relation of liberal and social state phenomenons with the concept will be examined in this study. Developments and legal frameworks of Public Economic Enterprises since their foundation is dealt with the purpose of explaining the process driving them to the privatisation phase. Regarding the privatisation practises, efforts were exerted in order to compensate the deficiencies by touching on the matters especially facing with the reactions in public opinion. Study dealt with the begining of privatisation practises without an adequate constitutional basis and a legal infrastructure having been created in parallel to principles created from the decisions of jurisdictional bodies. In the result of perceiving it with its political dimension rather than legal and economical dimension, jurisdictional decisions were examined which one part considers as entirely black and the counter part considers it as entirely white, and the contradictions existing in these decisions were dealt with. Forms of jurisdictional decisions which they gained after actions of the administration contrary to the law and sometimes in the result of appropriation inspections executed by jurisdictional bodies and the effecets of these decisions were put forward.