Evrakta sahtekarlık suçları
Falsification crimes in documents
- Tez No: 159672
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ HAFIZOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
TEZ OZETI Evrakta sahtekarlık suçları kamu güvenine karşı suçlar arasında yer alır. Günümüzde yazılar,toplum hayatında önemli bir yere sahiptir. Teknolojideki ilerlemeler belgelerin önemini azaltmamaktadır. Resmi kurumlardaki günlük işlemler,arşivler tamamen evrak üzerinde kuruludur. Bir takım hukuki sonuçlar doğurabilecekleri tespit edilen yazıların her türlü taklit ve değişiklikten korunmasında, bu yazıların gerçekliğine ve doğruluğuna olan inancın sarsılmaması amaçlanmaktadır. Yazıların evrakta sahtekarlık suçunun maddi konusunu oluşturabilmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bunlar; harflerin belirli bir vasıta ile tespit edilmiş olması, yazının anlaşılabilir bir içeriğinin bulunması, taşınabilen bir şey üzerine yazılmış olması ve kimlik ve içeriğinin olmasıdır. Evrak; resmi evrak,özel evrak ve resmi evraka benzetilen özel evrak olarak üçe ayrılmaktadır.Bir evrakın resmi evrak olması için onu düzenleyenin kamu görevlisi olması ve görevi gereği düzenlemesi gerekir.Ayrıca bu evrakın kanunda öngörülen usul ve esaslara uygun olarak düzenlenmesi gerekir.Özel evrak ise kamu görevlisinin görevi dışında düzenlediği ya da kamu görevlisi olamayan kişiler tarafından düzenlenen evraktır. Resmi evraka benzetilen özel evrak ise aslında özel evrak niteliğinde olmasına rağmen taşıdığı önem dolayısıyla resmi evrak hükmünde sayılmıştır. Sahtekarlık, gerçeğin değiştirilmesi ifade eder. Evrakta sahtekarlıkta evrakın maddi varlığı değişikliğe uğratılabileceği gibi fikri içeriği de değişikliğe uğratılabilir.Ancak sahtelik ilk bakışta anlaşılabilecek nitelikte ise aldatma yeteneğiolmadığından kamu güvenini de ihlal etmeyecektir. Toplumda özel önem taşıyan belgelerin doğruluğuna inanmak sosyal hayatın vazgeçilmez bir gereğidir. 139
Özet (Çeviri)
SUMMARY Falsification crimes in official documents has been included in the crimes which are against public security. Nowadays, written media are of major importance in daily life of society. Improvements in technology could not diminish the importance of documents. In governmental establishments, daily processes and archives have been entirely based on official documents. While the protection of the writings from alterations and changes which are determined that they may occure many results relating with law; it is aimed that continuous substantiality should be kept, on the belief in that these writings are true and correct. The writings must have many properties if they are going to be considered to be comprised in the matter of falsification crimes in official documents. These are the diagnosis of the letters with a specific mean, existence of an understandable content of the writing and existence of its identity and content. Documents have been classified into three groups as official document, private document and private documents which are tried to be shown like an official document.A document has been accepted as an official document if and only if it is arranged by a civil cervant and also the official document has to be aaranged in accordance with laws. Private documents are the documents which have been organized by others except civil servants or the documents prepared by civil servants without his authorization area. Altough the documents shown as official document is in fact private document, it has been accepted as official document because of its importance.Falsification defines the alteration of the truth. In document falsification, not only physical structure but also conceptual content of documents may have been changed. However, if falsification has a manner that can be understood in first instance, since lack of falsification capability, it will not violate public trust. Believing in the truth of the documents having a specific importance is one of the essential requirement of social life. 141