Sahte veya tahrif edilmiş kıymetli evraktan doğan sorumluluk
The Responsibility which orginates from the false or the altered valuable documents
  1. Tez No: 51750
  2. Yazar: ELİF AYDAN BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FIRAT ÖZTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Sahte veya tahrif edilmiş kıymetli evraktan doğan sorumluluk Türk Ticaret Kanunu'nda ve Türk Ceza Kanunu'nda ayrı ayrı düzenlenmiştir. Sahtekârlık veya tahrifata ilişkin defi mutlak defilerdendir ve herkese karşı ileri sürülebilir. Hamilin iyi niyetli olması bu sonucu değiştirmez. Öte yandan senetteki imzanın geçersiz olması da diğer imzaların sıhhatine halel getirmez. Sahtelik veya tahrifat fillerinden asıl sorumlu olacak kişi faildir. Sahte veya tahrif edilmiş senette fail dışındaki kişilerin sorumluluklarının nasıl olacağı Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmiştir. Türk Ticaret Kanunu'nu 660. maddesine göre senede sahtelik veya tahrifattan önce imza koyanlar eski metin gereğince, sahtelik veya tahrifattan sonra imza koyanlar ise değişmiş metin gereğince sorumlu olurlar. Türk Ticaret Kanunu'nun 724. maddesinde sahte veya tahrif edilmiş çeke ilişkin özel bir düzenleme mevcuttur. Bu hükme göre sahte veya tahrif edilmiş çeki ödeyen muhatap, bu nedenle doğacak zarardan sorumlu olur. Bu sorumluluk kanundan doğan bir kusursuz sorumluluk halidir. Bu halde, keşideciye bir kusur yüklenebiliyorsa, muhatabın sorumluluğu ortadan kalkar. Uygulamada muhatap ve keşidecinin kusur oranları belirlenmekte ve zarar bu orana uygun olarak paylaştırılmaktadır. 126Uygulamada, bankaların çek anlaşması yaparken bir takım sorumsuzluk kayıtlarını da bu anlaşmaya ekledikleri görülmektedir. Ancak, bankanın kusurlu olduğu hallerde Yargıtay bu anlaşmaları geçersiz saymaktadır. Türk Ceza Kanunu'nun 349/11. maddesine göre, asılında özel evrak olan kıymetli evrak,“resmî evrak hükmünde”sayılmış ve kıymetli evrakta yapılan sahtekârlık veya tahrifat, tıpkı resmî evrakta yapılmış gibi cezalandırılmıştır. 127
Özet (Çeviri)
SUMMARY The responsibility that originates from the false or the altered voluble documents is provided both in the Turkish Commercial Code and in the Turkish Criminal Code. The exception, relating to counterfeasance or alteration, is one of the absolute exceptions and can be presented to everybody. The good faith of the holders does not change this result. Further, the invalidity of the sign on the bill does not prejudice the other signs. The person who is responsible for the act of false or alteration is the offender. In the false or altered bill, the responsibility of the persons except the offender s provided in the Turkish Commercial Code According to article 660 of the Turkish Commercial Code, the persons, who signs the bill before the falsehood or the alteration, is responsible for the old text and the person who signs the bill after the falsehood or the alteration is responsible for the changed text. In the article 724 of the Turkish Commercial Code, there is a special provision relating to the false or the altered check. According to this provision, the drawee, who pays the false or the altered check, is responsible for the loss caused by his payment. This responsibility is an objective responsibility arising from low. In this case, if the fault can be attributed to the drawer, the 128responsibility of the drawee is removed. In the practice, the fault rates of the drawer and the drawee are determined and the loss is shared with respect to these rates. In the practice, it is seen that, while making a check contract, the banks add some irresponsibility records to this contract. However the Supreme Court of Appeals considers this contracts invalid where the bank is in fault. According to article 349/11 of the Turkish Criminal Code, the valuable document, which is in fact a private document, is considered as an official document and the counterfeasence or the alteration made on valuable documents is punished as it is made on an official document. 129