Kat mülkiyetinde denetim
Inspection in storey ownership
- Tez No: 82304
- Danışmanlar: PROF. DR. SABA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ÖZEL HUKUK ANABİLİM DALI KAT MÜLKİYETİNDE DENETİM TEZ ÖZETİ Yönetici, kat mülkiyeti yaşamında birçok yetki ve göreve sahiptir. Bu yetki ve görevler kötüye kullanılabileceğinden yöneticinin denetlenmesi gerekir. Görev denetimi ve hesap denetimi böyle bir denetimin içeriğini oluşturmaktadır. Görevini tam olarak ifa etmeyen veya suiistimallere başvuran yöneticiye karşı kat malikleri, kiracı, intifa ve sükna hakkı sahipleri dava açabilirler. Sözleşmenin ihlali, haksız fiil veya sebepsiz zenginleşme bu davanın hukuki sebebini oluşturmaktadır. Azil, tahliye, maddi ve manevi tazminat, kat mülkiyetinin devri, denetimin hukuki sonuçları olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, yönetici cezai açıdan da sorumlu tutulabilecektir. Emniyeti suiistimal, dolandırıcılık, evrakta sahtekarlık, sırrı ifşa, yöneticinin işleyebileceği suçlara örnektir. Yöneticiye karşı dava gayrimenkulun bulunduğu mahal sulh mahkemesinde açılacaktır. Tezi Hazırlayan : Mustafa İHTİYAR Tez Danışmanı : Prof. Dr. Saba ÖZMEN Tez Kabul Tarihi : 09.07.1999 - 99/12 Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Hamdi YILMAZ Yrd. Doç. Dr. Mehmet BAHTİYAR
Özet (Çeviri)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ÖZEL HUKUK ANADİLİM DALI INSPECTION IN STOREY OWNERSHIP The Summary of the Study Director of apartment house has lots of authorities and duties in storey ownership life. Since these authorities and duties may be misused inspection of director is required. Duty inspection and account inspection constitute the contents of this inspection. Storey owners, tenants, usufructuaries, habitators can sue against the director who doesn't perform his duties exactly or abuse his authorities. Breach of contract, tortious act or unjust enrichment is the legal cause of an action of this kind. Dismissal, emptying, damages for pecuniary loss and damages for pain, transfer of storey ownership are the lawful results of the inspection. Besides director may be responsible according to criminal law. Breach of trust, swindling, falsifying, disclosure of a secret are the examples of crimes that a director can commit. An action against director must be litigated in the place of real property and in the court of first instance. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarihi Jüri Üyeleri Mustafa İHTİYAR Prof. Dr. Saba ÖZMEN 09.07.1999 - 99/12 Prof. Dr. Hamdi YILMAZ Yrd. Doç. Dr. Mehmet BAHTİYAR