Milletlerarası Tahkim sözleşmesi
International Arbitration Agreement
- Tez No: 159674
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT BUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Günümüzde milletlerarası ticaret hızlı bir şekilde büyümektedir. Fakat milletlerarası ticari sözleşmelerin tarafları arasındaki uyuşmazlıkları çözecek bir milletlerarası mahkeme bulunmamaktadır. Milletlerarası mahkemelerin yokluğu, milletlerarası tahkimin gelişmesi için çok uygun bir zemin hazırlamıştır. Milletlerarası tahkim mahkemelere alternatif bir yargılama usulüdür. Milletlerarası tahkimin avantaj lan, tarafların kendi usullerini özel olarak seçebilmeleri, kanun hükümlerinden farklı yöntemler belirleyebilmeleri, esnek ve hızlı yargılama olarak sayılabilir. Milletlerarası tahkim sözleşmesi milletlerarası tahkimin temel unsurudur. Tahkim sözleşmesi, esas sözleşmenin taraflarının, aralarındaki uyuşmazlığı çözmek üzere hakeme yetki verdikleri bir sözleşmedir. Tahkim sözleşmesinin hukuki niteliği tartışmalıdır. Bu konuda dört teori bulunmaktadır: Maddi hukuk sözleşmesi teorisi, usul hukuku sözleşmesi teorisi, karma teori ve bağımsız teori. Tahkim sözleşmesi maddi hukuk ve usul hukuku özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Milletlerarası tahkim sözleşmesinin dört unsuru bulunmaktadır: Taraflar arasında mevcut bir hukuki ilişki bulunması, iki tarafın anlaşması, tahkim edilebilirlik ve yabancılık unsuru. Milletlerarası tahkim sözleşmesi yazılı olmalıdır. Bu şekil geçerlilik şeklidir. Yazılı şeklin farklı görünüm biçimleri vardır. Bunlardan birisi telekominikasyon araçlarının taraflar arasında teati edilmesidir. Diğeri ise genel işlem şartlanndaki milletlerarası tahkim klozlanna atıfta bulunmaktır. Medeni haklan kullanabilen, temyiz kudretine sahip herkes milletlerarası tahkim sözleşmesi yapabilir. Ancak vekilin bu konuda özel olarak yetkilendirilmiş olması gerekir. Milletlerarası tahkim sözleşmesinin çeşitli görünüm biçimleri vardır: Dar anlamda milletlerarası tahkim sözleşmesi, tahkim şartı şeklinde milletlerarası tahkim sözleşmesi ve seçimlik milletlerarası tahkim sözleşmesi. Milletlerarası tahkim sözleşmesi ve esas sözleşme iki ayn sözleşmedir. Bunun anlamı milletlerarası tahkim sözleşmesinin geçersizliğinin esas sözleşmeden bağımsız olduğudur. Doktrinde buna“Milletlerarası Tahkim Sözleşmesinin Bağımsızlığı İlkesi”denmektedir. Ancak bazen esas sözleşmenin butlanı milletlerarası tahkim sözleşmesini de etkileyebilir. Bağımsızlık ilkesi Milletlerarası Tahkim Kanunu'nda da düzenlenmiştir. Milletlerarası tahkim sözleşmesi yapmanın iki etkisi bulunmaktadır. Milletlerarasıtahkim sözleşmesinin yapılmasıyla, hakem kurulu uyuşmazlığı çözmek hususunda yetki kazanırken, mahkemelerin yetkisi ortadan kalkmaktadır. Bunlardan birincisine milletlerarası tahkim sözleşmesinin olumlu etkisi, ikincisine de olumsuz etkisi denmektedir. Milletlerarası tahkim sözleşmesi, tarafların sulh olmaları ya da hukuki ilişkinin bitmesiyle sona erer.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, international trade is grovving rapidly. But there isn't any intemational court to resolve disputes between the parts of international commercial contracts. The lack of international courts, provide international arbitration an excellent path to develop. Arbitration is an alternative procedure to state courts. The advantages of international arbitration is specialization, infbrmality, flexibility and speed. international arbitration agreement is the main element of intemational arbitration. Arbitration agreement is a contract whereby the parties of the main contract, give the arbitrator, power, to resolve their disputes. The attribute of arbitration agreement is controversial. There are four theories about it: The contractual theory, the jurisdictional theory ( the procedural theory), the mixed theory (the hybrid theory) and the independent theory (the autonomous theory). it is definite that arbitration agreement has both contractual and procedural characters. There are four elements of international arbitration agreement: A legal relationship betvveen the parties, mutual understanding, arbitrability and foreign element, international arbitration agreements must be in written. The \vritten form is the form of validity. it appears in different modes. Öne of them is to make an international arbitration agreement by changing telecommunication tools. it has also the same effect if there is a reference to a standart contract terms which contains international arbitration clause. Everybody who has göt legal transaction capacity and povver of discemement can make international arbitration agreement. But the agent must have special authority to make an arbitration agreement. There are different modes of intemational arbitration agreement: arbitration agreement, arbitration clause and unilateral international arbitration agreement. intemational arbitration agreement and the main agreement are two different agreements. This means the invalidity of the international arbitration agreement is independent from the main agreement. That is named“ separability of the intemational arbitration agreement”in doctrine. But sometimes the nullity of the main agreement may effect the arbitration agreement. Separability doctrine is arranged in Turkish intemational Arbitration Act, too. To make an international arbitration agreement has göt two effects. When the contracting parties make an intemational arbitration agreement, the arbiters have thepower to settle the dispute and the judge lose power. The first one is the positive effect and the second one is the negative effect of the international arbitration agreement. International arbitration agreement ends when there is a compromise or when the legal relationship ends. 155