Milletlerarası ticarî tahkimde hakem sözleşmesi
Arbitrator's contract in international commercial arbitration
  1. Tez No: 437294
  2. Yazar: ÖZLEM BURDURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Tezin amacı milletlerarası ticarî tahkimde, tahkim sürecinin bir parçası olup, tahkim anlaşmasından ayrı bir yapıyı haiz olan hakem sözleşmesinin temellerini incelemektir. Çalışmamızda hakem sözleşmesinin tarafları, kuruluşu, şekli, hükümleri ve sona ermesi milletlerarası ticarî tahkimde sıklıkla tercih edilen kurumsal tahkim kuralları, Türk hukuku ve farklı ülke hukukları bağlamında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Hakem sözleşmesi ile hakem, tahkimin taraflarına karşı tahkim yargılamasını, âdil yargılanma hakkı çerçevesinde, bağımsız ve tarafsız olarak idare etme ve belirlenen sürede uyuşmazlığı çözen nihaî kararı verme yükümlülüklerini üstlenmektedir. Tahkimin tarafları ise hakeme bu faaliyet karşılığında belirli bir ücret ödemeyi kabul etmektedir. Hakem sözleşmesinin tarafları, tarafların sayılan bu temel yükümlülükleri ve yerine getirilmemesi hâlinde karşılaşılacak sonuçlar kurumsal ve ad hoc tahkimdeki biçimiyle çalışmamızda ayrı ayrı ele alınmıştır. 4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu'nun hükümleri ve konu ile ilgili yüksek mahkeme kararlarına da değinilmiştir. Milletlerarası ticarî tahkimde benimsenen farklı kurallar ve farklı ülke mevzuatlar dikkate alınarak 4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu ve verilmiş olan yüksek mahkeme kararları hakkında birtakım çıkarım, eleştiri ve düşüncelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the essentials of arbitrator's contract which appears as a separate contract from the arbitration agreement and forms a part of the international commercial arbitration process. In our study, the parties, formation, articles and cancellation of the arbitrator's contract were analyzed, with a comparative approach, within the framework of most preferred institutional arbitration rules, Turkish Law and other legal systems. Within the scope of the arbitrator's contract and the right to a fair trial, the arbitrator is obliged to remain independent and impartial from the parties of arbitration and deliver the arbitral award within the given time. In return of this service, the parties of arbitration agree to reasonably remunerate the arbitrator. The position of the parties, articles of the arbitrator's contract and the results of a breach of the essential obligations were addressed separately from the viewpoint of institutional and ad hoc arbitration. Provisions of The Law on International Arbitration numbered 4686 and decisions of high courts were also mentioned in the study. By giving reference to different rules on international commercial arbitration, some arguments, criticism and considerations about the provisions of Law on International Arbitration numbered 4686 and high court decisions were included.