Başkent Kadın Platformu Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği ve Uçan Süpürgede yer alan gönüllü kadınların gönüllülük deneyimleri ile elde ettikleri kazanımlar
The benefits of women who work voluntarity in the assembly of Başkent Women Platform, The Assembly of Republican Woman and Uçan Süpürge
  1. Tez No: 159678
  2. Yazar: HALE NEBİHE ÇAMER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Başkent Kadın Platformu Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği Ve Uçan Süpürge' de Yer Alan Gönüllü Kadınların Gönüllülük Deneyimleri İle Elde Ettikleri Kazanımlar Çamer,Hale Nebihe Yüksek Lisans(Tezsiz) Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı Proje Danışmam: Prof. Dr. Meral Uysal Temmuz 2005, ss:94 Bu çalışmada Başkent Kadın Platformu Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği ve Uçan Süpürge' de yer alan gönüllü kadınlar incelenerek kadınların sivil toplum örgütlerinde gönüllü olmaları ile elde ettikleri kazanımların neler olduğu bulunmaya çalışılmıştır. Betimleyici araştırma modelinin kullanıldığı bu araştırmada belirlenen amaçlara ulaşmak için konuyla ilgili literatür taraması yapılmış, sivil toplum, sivil toplum kuruluşları, Osmanlı'dan günümüze Türkiye'de kadın hareketi, gönüllülük ve gönüllü olma süreçlerinin neler olduğuna değinilmiştir. Literatür taraması ile araştırmanın kuramsal çerçevesi oluşturulmaya çalışılmıştır. Derinlemesine görüşme yöntemi ile de araştırmanın amacına uygun veriler toplanmıştır. Verilerin yorumlanmasında amaç, nitel araştırmanın mantığına uygun olarak gönüllülük davranışı ile elde edilen kazanımlar hakkında derinlemesine bilgi elde etmek olmuştur. Sonuç olarak verilerin değerlendirilmesi ile sivil toplum örgütlerinde yer alan kadınların elde ettikleri kazanımlar; kadınların örgütlerde yer alarak kendi güçlerinin farkına varmaları, kendilerini geliştirmeleri ve kamuoyu oluşturma yolunda seslerini ortaya koyabilmeleridir. Bu da feminizm için önemli bir açılım olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE BENEFITS OF WOMEN WHO WORK VOLUNTARİTY IN THE ASSEMBLY OF BAŞKENT WOMEN PLATFORM, THE ASSEMBLY OF REPUBLICAN WOMEN AND UÇAN SÜPÜRGE ÇAMER, HALE NEBİHE MSC(NON-THESİS) THE DEPARTMANT OF WOMAN STUDIES SUPPERVİSOR: PROF. DR. MERAL UYSAL JULY,2005, PP:94 This study aims to understand the benefits of women who works voluntarity in NGOS. In order to adieve this aim The Assembly of Başkent Women Platform, The Assembly of Republican Women and Uçan Süpürge are chosen as samples. In this descriptive study with the help of literature rewiew, the concept of civil society,, NGO, the women movement from ottowan to present, voluntarism and the process of being volunteer are tried to point out and, thus, the theoretical frawework of the study is constituted. In accordance with the characteristics of a quantitative study, it is endeavored to get wide scope of information about the benefits ofd voluntary women fropm being part of a NGO the process of interpretation of the data, self development, becoming aware of their potentials, and waking their voice heard in order to develop a public opinion can be counted as the wain findings of the study. All these finding can be evaluated as important develpoments for feminism.