Şerif Mardin ve Erol Manisalı'nın küreselleşme olgusuna bakışlarının sosyal antropolojik açıdan incelenmesi
The views of Şerif Mardin and Erol Manisalı concerning the globalization are examined from a social anthropology viewpoint
  1. Tez No: 159699
  2. Yazar: VOLKAN ÖZTEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Tezimde esas konu küreselleşme ve bu olgunun iki araştırmacı tarafından değerlendirilmesidir. Bunun haricinde olguyu savunan veya karşı çıkan diğer düşünürlerin görüşleri de tezimde yer almaktadır. Önsöz, tezin amacı, tezin konusu ve tezde kullanılan yöntem bölümlerinden sonra birinci bölüm başlamaktadır. Bu bölümün tamamı tezin ana olgusunun (küreselleşmenin) objektif şekilde açkılanmasından ve tartışılmasından oluşmaktadır. Küreselleşmeyi, ekonomik etkinlikler, emperyalizm ve bunlar bağlı diğer kavramlarla birlikte birinci bölümün ilk alt bölümünde tanımladıktan sonra ikinci alt bölümde olgunun nasıl ortaya çıktığım ve olguyu ortaya çıkaran tarihsel gelişmeleri inceledim. Küreselleşmeye bağlı diğer kavramlar olan liberalizmin, kapitalizmin ve uluslararası ticaretin tanımlan, ortaya çıkışları ve tarihsel gelişimleri de birinci bölümün ikinci alt bölümünde yer almaktadır. Ana konunun tanımlarının ve açıklamalarının yer aldığı birinci alt bölümden ve olgunun tarihi gelişiminin incelendiği ikinci alt bölümden sonra, olguyu savunan veya karşı duran düşünürlerin görüşlerinin yer aldığı üçüncü alt bölüm, (olgunun farklı yorumlarının karşılaştırılması alt bölümü) tezin kuramsal tartışma bölümüdür. Bu bölümde olguyu savunan veya karşı çıkan düşünürlerin görüşlerini çeşitli kitap, makale ve röportajlarından aldığım parçalarla değerlendirdim. Bu bölümde yalnız küreselleşmeyi değil liberal ekonomi ve kapitalizmi de eleştiren veya destekleyen yazarlara karşılıklı olarak yer verdim. Yine bu bölümde olguyu savunan veya karşı çıkan düşünürlerin bu savunma veya karşı çıkışlarım dayandırdıkları ideolojik görüşlerim inceledim. Olguyu değerlendiren önemli dünya düşünürlerinden Amartya Sen ve George Soros'un baza görüşleri de üçüncü alt bölümde yer almaktadır. 116İkinci bölüm olan Türkiye ve küreselleşme de ise, olgunun Türkiye'ye olan etkisinin yanında, Türkiye'nin neden gelişmiş ülke olamadığı, Osmanlı'da neden kapitalist sisteme geçilemediği ve Türkiye'nin tarihten gelen yapısal sorunlarını, sosyal bilimci ve tarihçilerden çok, tarihi iyi bilen ekonomistlerin görüşleriyle açıklamaya çalıştım. Ayrıca bu bölümde küreselleşmenin Türk kültürü üzerindeki yansımalarına da değindim. Bölümün sununda küreselleşmenin dünyadaki yansımalarına örnek teşkil edebilecek, komşumuz olan ülkelerden Azerbaycan'daki yansımalarını inceleyen bir makaleyi kullandım. Makaleyi kullanmaktaki amacım küreselleşmenin kültür, dil ve ekonomi alanındaki etkilerinin, ülkemizle benzer sosyal yapıya sahip olan bu ülkedeki olumlu ve olumsuz yansımalarım göstermekti. Üçüncü bölüm olan Şerif Mardin ve Erol Manisalı' nın küreselleşmeye bakışlarının sosyal antropolojik açıdan incelenmesi bölümü ise tezimin nihai hedefiydi. Bu bölümde iki değerli bilim insanımızın küreselleşme olgusu dışında; liberalizm, kapitalizm, toplumsal yapı, sivil toplum ve birey, bireycilik gibi olguları nasıl değerlendirdiklerini inceledim. İki düşünürden önce Şerif Mardin'in, daha sonra Erol Manisalı'nın liberalizm, kapitalizm, sivil toplum, birey ve diğer kavramlar üzerindeki düşüncelerini kitaplarından, makalelerinden ve röportajlarından aldığım kesitlerle açıklamaya çalıştım. Bölümün üçüncü alt bölümünde ise iki düşünürün görüşlerini sosyal antropolojik bakış açısıyla, karşılaştırmalı olarak inceledim. Bu karşılaştırmalı incelemeyi bilimsel objektiflik çerçevesinde yaptım. Sonuç ve değerlendirmeler bölümünde ise yine sübjektiflikten mümkün oldukça uzak durmaya çalışarak, iki düşünürün, gerek küreselleşme gerek toplumsal sorunlara verdikleri çözüm önerileri gerek genel felsefeleri hakkında bazı yorumlarda bulundum. 117
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main subject of my paper is globalization and review of this issue by two researchers. Aside from these, stand points of other thinkers who support or oppose the issue are included in my paper. The First Chapter begins after the preface, Aim of the Paper, Subject of the Paper and Methods chapters. This First Chapter solely consists of objective discussions and explanations concerning the main issue of the paper (globalization). I have examined the origins of this issue and historical developments that mark its birth in the second subsection of this First Section after the subsection that discusses the relationships between the globalization and economical activities, imperialism and other related concepts. Origination and historical developments of other concepts closely related to globalization such as liberalism, capitalism and definitions related to international trade are also included in the second subsection of the First Chapter. Following the first subsection comprising the definitions and explanations about the main subject and the second subsection comprising the historical development review of the same, comes the third subsection where the stand points of those who support or oppose the issue are included (subsection where the different views on the issue are compared) as the theoretical discussion subsection of the paper. I have reviewed the views of thinkers who support or oppose the issue based on excerpts from various books, articles and interviews. In this subsection, authors who oppose or support not only the globalization itself but also liberal economy and capitalism are included in an objective manner. I have also examined the basis for supporting or opposing views, ideological stand points of these thinkers who support or oppose the issue. Some of the comments by Amartya Sen and George Soros who 118are among the leading thinkers who have reviewed the issue worldwide are also included in this third subsection. In the second chapter, Globalization and Turkey, I have attempted to explain why Turkey couldn't become a developed country, why the Ottoman Empire couldn't adopt the capitalist system and structural problems of Turkey throughout the history using the views of economists who have a profound understanding of history instead of social scientists and historians along with the effects of the issue on Turkey. I have also examined the reflections of globalization on the Turkish Culture in this section. I have utilized an article discussing the effects of globalization on one of our neighbors, Azerbaijan, which also serves as an example for the effects of globalization on the world countries. I have utilized the article to show the effects of globalization on culture, language and economy along with their positive and negative impacts on this country that has a similar social structure with our country. Third chapter where the views of Şerif Mardin and Erol Manisalı concerning the globalization are examined from a social anthropology viewpoint is the final destination of my paper. I have reviewed the way these two esteemed scientists views issues such as liberalism, capitalism, social structure, civil community and individual, individualism in addition to the issue of globalization. I have attempted to exhibit the ideas of first Şerif Mardin and then Erol Manisalı concerning liberalism, capitalism, civil community, individual and other issues making use of the excerpts from their books, articles and interviews. I have comparatively reviewed the thoughts of these two thinkers from a social anthropology viewpoint in the third subsection of this section. I have made this comparative review with scientific objectivity. 119In the results and discussion section, again with great care to avoid subjectivity, I have made a number of comments concerning the suggested solutions to social problems and views about the globalization by these two thinkers along with their philosophy. 120